#1 Vôňou proti stresu
Skvelým spôsobom pre upokojenie nervov po náročnom dni je aromaterapia.
Túto relaxačnú techniku založenú na čuchových vnemoch a pocitoch, ktoré v nás vyvolávajú, používali už starí Egypťania.
Keďže náš čuch je priamo prepojený s mozgom, rôzne vône dokážu v našej mysli podnietiť rôzne reakcie. Akonáhle niečo zacítime, náš mozog vyvolá v tele adekvátnu reakciu - napríklad keď ovoniame čerstvo upečený koláč, spustia sa nám sliny.
Nervy v našom nose dokážu tiež rozpoznať pachy a spojiť si ich so spomienkami. Preto v nás určité vône môžu vyvolať pocit šťastia a upokojenia.
Takže - ak sa po príchode z práce cítite unavení a nervózni, skúste si pripraviť horúci kúpeľ a pridať do neho prírodnú vonnú soľ, prípadne si zapáliť aromatickú sviečku. Tie totiž obsahujú látky, ktoré pomôžu pozitívne ovplyvniť vašu myseľ a pomôcť tak z tela odbúrať stres, migrénu, nespavosť aj pocity úzkosti.
#2 Tajomstvo z ríše starých Aztékov
Keď ide o bylinky na nervy a stres, jednou z najefektívnejších bojovníčok proti syndrómu chronickej únavy a úzkosti je práve maca peruánska. Viaceré vedecké štúdie potvrdili pozitívne účinky tejto rastliny na podporu zdravej mysle a schopnosť sústrediť sa. Už srtaré civilizácie v Peru používali koreň z mace pri zmierňovaní búrlivých emócií, depresie či výkyvov nálad. Aj vďaka týmto schopnostiam je maca vyhľadávaným doplnkom výživy pri menopauze a zmierňovaní hladiny stresu. Maca má navyše priaznivý vplyv na pokožku, podporuje rast vlasov a čistí pleť, čím pomáha zbaviť sa akné prirodzenou cestou.
#3 Sila byliniek
Upokojiť rozbúrenú myseľ môže pomôcť aj kombinácia tých správnych byliniek, vitamínov a minerálov. Napríklad látky obsiahnuté v medovke lekárskej, mučenke pleťovej a valeriáne lekárskej pomáhajú podporiť duševnú pohodu a relaxáciu. Spojenie týchto rastlín s vitamínmi C a B6, ktoré napomáhajú k dobrej nálade, podporuje správnu psychickú činnosť a činnosť nervovej sústavy. Dôležitú úlohu pri upokojení nervov však hrá aj esenciálna aminokyselina L-tryptofán. Tá sa totiž podieľa na produkcii serotonínu, hormónu šťastia.
#4 “V zdravom tele zdravý duch”
Viaceré vedecké štúdie preukázali, že duševný a fyzický stav organizmu sa navzájom ovplyvňujú. To asi nepočujete prvýkrát.
Ak je ľudská psychika dlhodobo vystavovaná stresujúcim podmienkam, negatívne následky sa skôr či neskôr prejavia aj na zdravotnom stave daného človeka. Inak povedané, ak sa o svoju telesnú stránku staráte rovnako dobre ako aj o tú psychickú, vaše telo je v rovnováhe, a môže tak správne fungovať.
K upokojeniu nervov či dosiahnutiu vnútorného pokoja teda dokážete prispieť aj pohybom. Dokonca je vedecky dokázané, že pri cvičení sa v tele vytvára serotonín, ktorý potláča pocity úzkosti a podráždenosti, čím odbúrava stres.
Odborníci preto odporúčajú dospelým ľuďom vykonávať denne 30 minút stredne intenzívnej fyzickej aktivity.
Pohyb a správna životospráva sú základom pevného zdravia a psychickej pohody, preto netreba podceňovať silu esenciálnych vitamínov a dbať na ich pravidelné dopĺňanie.