Skleróza multiplex sa nedá vyliečiť, ale aktivita tohto ochorenia sa dá potlačiť. Sclerosis multiplex, po slovensky roztrúsená skleróza, je známa aj ako ochorenie tisícich tvárí. Jej príznaky sa vyskytujú už u mladých ľudí a vývoj je často nepredvídateľný.
Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
Posledná májová streda je Svetovým dňom sklerózy multiplex a má za cieľ na toto závažné neurologické ochorenie upozorniť a zároveň o ňom zvyšovať informovanosť. Ako uvádza Martina Pavlíková, tlačová hovorkyňa AGEL SK, ide o ochorenie nervového systému, pri ktorom dochádza k postupnému odbúravaniu ,,izolácie“ našich nervov, a tým ich vedie k postupnému poškodzovaniu. ,,Poškodenie je sprostredkované naším vlastným imunitným systémom, toto nazývame autoimunita. Je to celoživotné ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, ale správne nastavenou terapiou sa dá aktivitu ochorenia plne potlačiť,“ vysvetľuje Lörincz Balázs, neurológ z Nemocnice AGEL Komárno.
Na Slovensku sklerózou multiplex trpí približne 5 až 6 tisíc pacientov, ich počet pomaly stúpa. Príznaky sklerózy multiplex sú rôzne, podľa toho, ktorá časť nervovej sústavy je zasiahnutá, a
často sa zamieňajú s únavou, prepracovanosťou či unavenými očami. ,,Prejavy tohto ochorenia môžu zasiahnuť všetky časti tela. Medzi najčastejšie prvé prejavy patrí náhle a viac než 24 hodín trvajúce tŕpnutie alebo mravenčenie končatín, strata sily v končatinách či hmlisté videnie. Pacientom odporúčame určite žiaden z týchto príznakov neignorovať a včas navštíviť odborníka,“ hovorí neurológ Balázs.