Xavier Becerra na stretnutí ministrov WHO povedal, že medzinárodní experti by mali mať povolené vyhodnotiť zdroj koronavírusu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
„Pandémia COVID-19 nás obrala nielen o rok života, ale stovky miliónov životov. Druhá fáza štúdie o pôvode covidu musí byť spustená s referenčným rámcom, ktorý je transparentný, vedecky podložený a dáva medzinárodným expertom nezávislosť na úplné vyhodnotenie zdroja vírusu a prvých dní prepuknutia nákazy,“ zdôraznil Becerra. Biely dom v utorok vyhlásil, že od WHO očakáva odborné vyhodnotenie pôvodu pandémie bez „zasahovania a politizácie“.
COVID-19 po prvý raz zaznamenali v roku 2019 v čínskom Wu-chane. Odvtedy vo svete potvrdili viac ako 167 miliónov prípadov nákazy a 3,4 milióna úmrtí.
WHO v marci tohto roku vydala správu o pôvodne vírusu, na ktorej sa podieľali aj čínski vedci a ktorá tvrdí, že šance laboratórneho pôvodu sú „veľmi nepravdepodobné“. WHO však uznala, že je potrebný ďalší výskum. Ako uvádza BBC, otázky o pôvode vírusu však naďalej pretrvávajú a správy pripisované zdrojom z amerických tajných služieb uvádzajú, že v novembri 2019 prijali do nemocnice troch zamestnancov virologického inštitútu vo Wu-chane, niekoľko týždňov pred tým ako Čína uznala prvý prípad ochorenia v komunite. Peking tieto správy rázne popiera a opakovane naznačuje, že vírus môže mať pôvod v americkom laboratóriu.
Anthony Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby a hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta, trvá na tom, že verí, že sa vírus preniesol na ľudí zo zvierat, tento mesiac však uznal, že už si nie je istý tým, že sa COVID-19 vyvinul prirodzene. Vyhlásenia o úniku z laboratória sa vlani stretli so všeobecným odmietnutím ako okrajovej konšpiračnej teórie.