Informovala o tom agentúra APA. "Odkaz pre Bielorusko musí byť jasný," vyhlásila Cichanovská, ktorá vyzvala na bezodkladné uskutočnenie medzinárodnej konferencie zameranej na vyriešenie politickej krízy vo svojej vlasti.
"Predošlá stratégia EÚ - čakať a pozorovať (ako sa situácia vyvinie), už jednoducho nefunguje. Nový prístup - pomaly zvyšovať tlak na Lukašenkov režim - tiež neprispel k zmene (jeho) správania. Naopak, viedol len k zvyšovaniu útlaku a beztrestnosti režimu," zdôraznila.
Najnovším incidentom, keď bieloruské úrady prinútili lietadlo spoločnosti Ryanair pristáť v Minsku a následne zadržali novinára a kritika režimu Ramana Prataseviča, Lukašenko podľa Cichanovskej prekročil hranicu a stal sa "hrozbou pre mier a bezpečnosť vo svete". Reakcia zahraničia na tento čin je preto oprávnená.
"Bielorusi však žijú v týchto podmienkach už viac ako deväť mesiacov," pripomenula Cichanovská. Politička žijúca aktuálne v exile v Litve žiada, aby sa medzinárodné spoločenstvo vo svojej reakcii zohľadnilo celkovú situáciu v Bielorusku a nezaoberalo sa iba prípadom odklonenia letu.
"Mojou prosbou je - upustite od všetkých zahraničných investícií v Bielorusku," povedala Cichanovská. Bojkotovať treba produkty z Bieloruska, najmä výrobky z dreva. EÚ by tiež mala podporovať bieloruskú občiansku spoločnosť a médiá.
V utorok vyzvala Cichanovská Spojené štáty a ďalšie krajiny zoskupenia G7, aby formou sankcií vyvinuli silnejší tlak na bieloruskú vládu. Požiadala aj o účasť predstaviteľov bieloruskej opozície na júnovom summite G7.