Občianske združenie OZ Hrad-Slavín považuje situáciu za neúnosnú. Od magistrátu žiada, aby zabezpečili bezpečnosť návštevníkov a odstránili pováľané suché stromy a vetvy okolo chodníkov. Problémom je, že lokalita spadá pod bezzásahovú zónu. Magistrát spoločne s ochranármi podľa zákona nehodlá zvyšky fauny vyviezť, pretože v parku vládne štvrtý stupeň ochrany. Nový Čas sa bol pozrieť na miesto a prináša nevábivý pohľad na stav obľúbeného parku.
Naozaj nemajú ochranári právo zasiahnuť do chránenej prírody, pokiaľ ide o potenciálne nebezpečenstvo pre turistov? V spore OZ Hrad-Slavín s magistrátom a ochranármi, majú obe strany na chúlostivú situáciu odlišný názor. „Bezpečnostné podmienky v Horskom parku sa stali neúnosnými. OZ Hrad-Slavín sa opätovne bezúspešne obracalo na magistrát s naliehavými výzvami na okamžité riešenie situácie,“ znejú slová v tlačovej správe na sociálnej sieti združenia.
Magistrát svojím konaním podľa nich nedáva možnosť verejnosti vstúpiť bez ohrozenia do najkrajších častí celého parku. Tá sa však dotýka bezzásahovej zóny a nakoľko ide o chránený areál, na území ktorého platí štvrtý stupeň ochrany, magistrát skrátka zásah odmieta. „Návštevníci sú pri vstupe upozornení informačnými tabuľami, že vchádzajú do takejto zóny. Režim vychádza z dokumentu ochrany prírody, ktorý je platný 30 rokov a ktorý zahŕňa samotná zonácia Horského parku. Zároveň, môžeme ako správca bez porušenia zákona riešiť bezpečnosť areálu (potrebné orezy či výruby),“ vyjadrila sa Katarína Rajčanová, hovorkyňa magistrátu hlavného mesta SR.
Nebezpečné stromy sú však podľa nej monitorované a mesto realizuje potrebné kroky pre údržbu bezpečnosti. Samostatný a špecifický prístup k správe parku podporuje rozvíjanie prirodzených procesov.
Vyrúbané stromy majú byť ponechané na zemi, aby spráchniveli a prispeli k výmene látok v prírode, s čím súvisí i ochrana vzácnych druhov. Pri hlavnom meste sú napríklad aj lužné lesy, kde tiež nechávajú prírode priestor, aby si regulovala biotop sama. Avšak, v aktuálne vyhľadávanom horskom prostredí, do ktorého denne zavítajú desiatky až stovky ľudí, mamičky s terénnymi kočíkmi či seniori, by mali podľa návštevníkov ochranári maximalizovať možnosť bezpečnej prechádzky.