Zúčastní sa na nej viac ako 35 000 dospelých dobrovoľníkov v Spojených štátoch, Ázii, Afrike i Latinskej Amerike, informovala agentúra AFP.
Francúzska firma Sanofi a britská GSK v máji ohlásili pozitívne výsledky predbežných štúdií svojej očkovacej látky, ktorá po podaní prvej dávky vyvolala silnú imunitnú reakciu u všetkých dospelých účastníkov. Počiatočné štúdie z minulého roka však nepreukázali želanú účinnosť, pripomína AFP.
Posledná fáza testovania sa zameria najprv na účinnosť vakcíny voči pôvodnému vírusu, ktorý sa objavil v čínskom meste Wu-chan koncom roku 2019. Neskôr budú tiež skúmať to, ako zaberá voči tzv. juhoafrickému variantu vírusu a tiež jej schopnosť podporiť imunitnú reakciu u osôb, ktorým bola už predtým podaná iná vakcína.
"Prispôsobili sme našu stratégiu vývoja vakcín na základe úvah do budúcnosti - keďže vírus sa neustále vyvíja - ako aj s prihliadnutím na to, čo bude zrejme potrebné po pandémii,“ uviedol vo vyhlásení výkonný viceprezident spoločnosti Sanofi Thomas Triomphe.
GSK a Sanofi očakávajú, že regulačné úrady schvália použitie ich očkovacej látky ešte pred koncom roka 2021, čiže rok po tom, ako boli povolené vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna.