Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
28.05.2021 12:35 | Správy | Domáce správy

Remišová predstavila aplikáciu GreenPass: Pohyb v EÚ počas pandémie bude jednoduchší

Komfortnejšie cestovanie v rámci Európskej únie (EÚ) má v čase pandémie umožniť aplikácia GreenPass.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii

Občania si do nej budú môcť naskenovať QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19. Štátne inštitúcie, najmä polícia, majú kontrolovať kódy prostredníctvom aplikácie OverPass.

Prototypy aplikácií v piatok predstavila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Spustenie aplikácií sa predpokladá 26. júna. Vyzdvihla, že ide o koordinované európske riešenie.

"Naša rola je sprístupniť ľuďom GreenPass cez mobilnú aplikáciu a koordinovať technické zázemie," priblížil poradca ministerky pre digitalizáciu Ján Hargaš. K dispozícii by mala byť pre operačné systémy Android aj iOS. Vývoj oboch aplikácií stál 150.000 eur.

Na vývoji aplikácie spolupracoval rezort so štátnou firmou Slovensko IT, ale aj ministerstvom vnútra, ktoré bude mať na starosť kontrolu certifikátov. Zdravotnícke dáta spravuje ministerstvo zdravotníctva, respektíve Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré sú zodpovedné aj za vydávanie certifikátov. Napríklad vydávanie QR kódov pri testovaní by malo byť ešte v procese prípravy.

Generálny riaditeľ Slovensko IT Pavol Miroššay vysvetlil, že naskenovanými QR kódmi sa občania budú môcť preukazovať napríklad na hraniciach, u lekára či na iných kontrolách. Keďže mobil má väčšina ľudí stále pri sebe, cestovanie by malo byť pohodlnejšie.

Aplikácia má prejsť bezpečnostným auditom. Fungovať má aj offline, teda bez aktívneho internetového pripojenia. "Občan má kontrolu nad tým, čo zobrazí, či všetky dáta alebo len anonymizované," načrtol Miroššay.

 

 

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zelenskyj odhalil, ako je to skutočne s dohodou o neútočení: Rusko klame!
Asian man wants to pee and is holding his bladder.
Muža začalo v sprche bolieť tam dole: Keď lekár uvidel, o čo ide, zhrozil sa!
Kráľ Karol III. s manželkou Kamilou
Kráľ Karol s manželkou musel náhle zmeniť svoje plány: Čo sa stalo?!
Žena nájde po hosťoch v svojom dome, ktorý prenajíma hocičo
Foto
Blondínka prenajala byt, no netušila, čo príde: Keď vošla dnu, zhrozila sa!
Riaditeľka amerických tajných služieb Tulsi Gabbardová
Šéfka amerických tajných služieb: Rusko je stále hrozbou, ale... Táto krajina je najväčší strašiak
Rozhodcovia pochybili vo štvrtom zápase medzi Spišskou Novou Vsou a Zvolenom.
Foto
Exemplárny trest za veľkú chybu v play-off: Štvorica rozhodcov si už nezapíska!
Japonci odborárov aj zamestnancov ubezpečujú, že sa nemajú čoho báť, lebo transakcia bude prospešná aj pre nich.
Eurokomisia posilní ochranu európskej ocele: Pozrite sa, čo sa od apríla chystá
Vladimir Putin.
Dohoda o neútočení v Čiernom mori v ohrození: Kremeľ si dal jasnú podmienku
Sex má pre naše telo blahodárne účinky
Žena zistila, že spala so svojím bratom: 4 strašné slová, ktoré jej zničili život!
Pápež František.
Šokujúce informácie od pápežovho lekára: Dvakrát bola situácia stratená, zvažovali aj... Stal sa ZÁZRAK?!
Ukrajinský prezident Zelenskyj.
Zelenskyj po dohode s Ruskom: Kritika USA! Čo sa mu nepáči?
Foto
Ďurianová vytrela všetkým zrak: Ako si udržiava svoju krásu? Priznala, čo je za tým!