Od 26. júna má byť k dispozícii tzv. COVID pas, ktorý nám pomôže prejsť cez hranice. Zaznamenávať budú informácie o očkovaní, testovaní či prekonaní ochorenia COVID-19 pri každom majiteľovi.
Košická spoločnosť Slovensko IT vyvinula pre vládu dve aplikácie, z ktorých jednu si budú môcť stiahnuť samotní občania a druhú budú mať k dispozícii orgány či inštitúcie na druhej strane celého reťazca, teda všetci tí, ktorí budú vykonávať kontrolu. „Vraciame sa postupne k slobodnému životu, blížia sa prázdniny a je veľmi dôležité, aby občania mohli slobodne, ale hlavne bezpečne a koordinovane cestovať v rámci EÚ,“ mieni Remišová.
Ako budú tieto pasy fungovať? Ako vysvetľuje Remišovej poradca pre digitalizáciu Ján Hargaš, po akomkoľvek úkone, ktorý súvisí s covidom, či už je to vakcinácia, testovanie, alebo prekonanie tohto ochorenia, vzniknú zdravotné záznamy, ktoré sa ukladajú v systéme NZCI. Všetky tieto informácie budú zároveň obsiahnuté aj v QR kódoch, ktoré budú súčasťou spomínaných pasov.
Tie budú môcť mať občania v mobiloch, prípadne tí, pre ktorých to je výhodnejšie, aj na papieri. Osoba oprávnená vykonávať kontrolu, teda napríklad policajt na hraniciach ľubovoľnej členskej krajiny EÚ, pomocou naskenovania tohto QR kódu zistí potrebné informácie a môže sa rozhodnúť napríklad o vpustení či nevpustení tejto osoby na územie štátu. „Členské štáty samotné si stanovujú pravidlá, čo sa s daným greenpassom v danej krajine dá robiť a čo nedá robiť, ktoré vakcíny pre nich sú a nie sú prijateľné,“ vysvetľuje Hargaš.
Ako postupovať
- do mobilu si stiahnete štátnu aplikáciu, ktorá bude vedieť čítať QR kódy
- tieto QR kódy budú na potvrdení o očkovaní, testovaní alebo dokumente o prekonaní COVID-19
- oskenujete kód z papiera do mobilu a aplikácia už bude mať všetky potrebné údaje
- fungovať bude bez použitia internetu, čiže by nemalo dôjsť k úniku dát
- certifikát alebo kód v aplikácii ukážete pri prechode na hraniciach alebo na letisku
Spustí sa to od 26. júna
- rodičia si môžu do vlastnej aplikácie pridať informácie o očkovaní alebo testovaní detí
- človek má kontrolu nad tým, čo si chce zobraziť v aplikácii, aby nedochádzalo k úniku údajov
- QR kód je šifrovaný, ktorý nedokáže prečítať žiadna iná aplikácia okrem COVID pasu
- začne to fungovať 26. júna 2021 a možno ho budú uznávať aj iné štáty ako EÚ (rokuje sa o tom)
- členské štáty si stanovujú vlastné pravidlá o tom, aké vakcíny uznávajú (dohoda je na už registrovaných vakcínach - Pfizer, Moderna a AstraZeneca či Johnson&Johnson)
- osoba bez mobilu bude môcť mať k dispozícii papierové vydanie COVID pasu