Denný prírastok nakazených nebezpečnou mutáciou vzrástol o 20 %, napriek tomu nepoľavujú v snahe získať úplnú slobodu. Nádej vkladajú do svojho úspešného očkovacieho programu. Rovnaký problém sužuje aj Česko. Podľa odborníkov sa tu rozširuje práve indická mutácia. S uvoľňovaním však neotáľajú.
Chcieť je síce pekná vlastnosť, ale mutáciám koronavírusu je to v zásade jedno. Momentálne sa z viacerých kútov sveta ozývajú pozitívne správy. Hovorí sa o nižších počtoch denných prírastkov, klesajúcom počte obetí a pacientov hospitalizovaných v nemocniciach. Nanešťastie, vírus SARS-CoV-2 stále neustupuje aj kvôli jeho početným mutáciám. Iróniou je práve Spojené kráľovstvo, ktoré sa pýši popredným miestom s ich vakcinačným programom.
Prvú dávku vakcíny tam od konca minulého roka dostalo už viac ako 38,6 milióna obyvateľov a 24 miliónov má za sebou aj druhú dávku. Napriek tomu indický variant koronavírusu v krajine narúša finálnu fázu uvoľňovania opatrení stanovenú na 21. jún. „Na svedomí má až tri štvrtiny zaznamenaných nových prípadov,“vyjadril sa britský minister zdravotníctva Matthew Hancock. Z dát britského Úradu verejného zdravotníctva vyplýva, že počet infikovaných za jeden deň je 6 959, kým pred týždňom to bolo 3 535.
Najmenej polovica z nových prípadov a potenciálne až tri štvrtiny tvorí práve indická mutácia. Dáta preukázali, že iba 177 z približne 6 000 pozitívne testovaných bolo zaočkovaných oboma dávkami vakcíny. Podľa britského premiéra Borisa Johnsona zatiaľ nič z dát nenaznačuje odklon od definitívneho konca obmedzení. Naznačuje však, že vláda počká s oznámením posledného uvoľnenia do 14. júna.
Situáciu v Británii registrujú aj okolité krajiny. Pre Rakúsko je Spojené kráľovstvo na zozname štátov s variantmi spolu s Brazíliou či Indiou. Cestujúci z týchto krajín môžu vstúpiť do Rakúska len vo veľmi obmedzenom počte. V zásade je vstup z Británie umožnený len rakúskym občanom alebo osobám s trvalým pobytom v Rakúsku.
Rovnaký postoj zaujalo aj Francúzsko. Okrem svojich obyvateľov umožnia úrady vstup do krajiny z Británie od 31. mája len v nevyhnutnom prípade. Podmienkou bude negatívny 48-hodinový PCR test pred príchodom a následná 7-dňová karanténa. Pre Slovákov je Británia zaradená na zozname čiernych krajín. Po prílete domov platí 14-dňová izolácia, pričom na 8. deň treba absolvovať test. Karanténa sa nedá skrátiť.
Česko sa obáva mutácií
V krajine dlhodobo dominuje britský variant koronavírusu, ktorý tvorí až 95 % prípadov. V okresoch Českolipsko, Šumperk a Český Krumlov za posledný týždeň pribudlo približne 100 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov. Podľa hygienikov sa tu šíria nové, agresívnejšie mutácie ochorenia. Obavy vzbudzuje najmä obec Polevsko v okrese Česká Lípa na severe Česka.
Môže za to práve indický variant, ktorý sa tu pravdepodobne rozšíril. Či sa obavy naplnia, potvrdí približne o týždeň až Národné referenčné laboratórium, kam poslali vzorky, pri ktorých sa nepotvrdil britský variant. Uvoľnenia opatrení sa to však nedotkne. Od pondelka sa otvárajú interiéry reštaurácií s možnosťou samotestov. Prístupné budú aj kúpaliská a wellness centrá.