Informovala v sobotu agentúra AFP. Podľa nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung sa v piatok v meste Bochum na severozápade Nemecka uskutočnila policajná razia v priestoroch spoločnosti ponúkajúcej takéto testovanie. Týždenník WirtschaftsWoche zasa informoval, že prokuratúra v Lübecku na severe Nemecka začala s vyšetrovaním podozrenia z podvodov pri výkone a fakturovaní rýchlotestov na covid. V piatok mal neohlásenú kontrolu miestnej prokuratúry aj zdravotný úrad v Kolíne nad Rýnom.
Takéto testy sú pre obyvateľov Nemecka už niekoľko týždňov bezplatné, a to na základe rozhodnutia federálnej vlády zameraného na zintenzívnenie skríningu ochorenia covid v Nemecku. Tieto vládne predpisy ustanovujú vrátenie peňazí až do výšky 18 eur za každý vykonaný test. V tejto súvislosti niekoľko nemeckých médií upozornilo v posledných dňoch na absenciu a nemožnosť akýchkoľvek príslušných kontrol: centrá totiž nemusia poskytovať ani mená testovaných osôb, ani iné dokumenty, ako napríklad faktúry za nákup nutného vybavenia.
"Musia iba poslať počet vykonaných testov (bez priloženia dôkazu) a peniaze im budú prevedené v krátkom čase," uvádza sa v spoločnom vyšetrovaní NDR a verejnoprávnej televízie WDR a Süddeutsche Zeitung.
S cieľom odhaliť tieto nezrovnalosti novinári na viacerých miestach spočítali ľudí, ktorí sa podrobili testovaniu a následne ich porovnali s údajmi poskytnutými odberovými miestami úradom. Výsledkom bolo, že namiesto sto vykonaných odberov ich jedno odberové miesto deklarovalo 422; inde spoločnosť tvrdila, že urobila 1743 testov za deň, pričom v skutočnosti ich bolo 550.
Zriadiť takéto skríningové odberové miesta je v Nemecku pomerne jednoduché a ich počet od spustenia bezplatného testovania stúpol. Napríklad v Severnom Porýní-Vestfálsku ich tamojšie ministerstvo zdravotníctva eviduje viac ako 8000, v hlavnom meste Berlín ich je okolo 1200.