Má názov Treťohorné more a predstavuje skameneliny – pozostatky treťohorného mora na území západného Slovenska. Informoval o tom geológ múzea Miroslav Hornáček.
Skameneliny pochádzajú z obdobia mladších treťohôr, spred 20 až 16 miliónov rokov. V tomto období sa na území Slovenska rozprestieralo teplé plytké more. Malé Karpaty z neho vystupovali ako veľký ostrov, ktorý bol subtropickým morom obmývaný. „Vystavujeme skameneliny pochádzajúce z lokalít Rohožník, Mučín, Borský Mikuláš, Devínska Nová Ves, Trstín, Horovce a ďalších. Medzi nimi sa nachádzajú mnohé raritné, z už zaniknutých lokalít,“ uviedol Hornáček.
Takými sú veľké koralové trsy z lokality Dubová, podľa neho aj „nádherne zachovalý zub najväčšieho žraloka megalodona z lokality Devín, tiež kompletná čeľusť raje z lokality Borský Mikuláš, kolekcia zubov z lokality Mučín a mnohé ďalšie“.
Okrem skamenelín je na porovnanie vystavená i kolekcia súčasných schránok živočíchov z Filipín. Výstava je doplnená dokumentačným materiálom, zväčša ide o mikroskopické fotografie zachytávajúce niekoľkonásobne zväčšené miniatúrne schránky živočíchov. „Pri tomto zväčšení vyniknú mnohé detaily, štruktúra a textúra, prípadne farebné zachovanie,“ dodal Hornáček.