Napísala o tom v sobotu agentúra AP. Fotografia je založená na 370 pozorovaniach, ktoré v priebehu posledných dvoch desaťročí uskutočnilo röntgenové observatórium Chandra X-Ray, pracujúce na obežnej dráhe Zeme. Zobrazuje miliardy hviezd a nespočetné množstvo čiernych dier v centre galaxie. Pre dosiahnutie lepšieho kontrastu sa na spracovaní snímky z orbitálneho observatória podieľal aj jeden rádioteleskop v Juhoafrickej republike.
Astronóm Daniel Wang z americkej univerzity UMass Amherst uviedol, že na snímke pracoval celý rok, počas ktorého bol pre koronavírusovú pandémiu zavretý doma. "To, čo vidíme na snímke, je búrlivý energetický ekosystém v centre našej galaxie," napísal Wang v e-maile, približuje AP.
"Je tam veľa pozostatkov supernov, čiernych dier a neutrónových hviezd. Každá röntgenová bodka alebo röntgenový náčrt predstavuje energetický zdroj, a z nich väčšina je v centre (galaxie)," vysvetľuje bádateľ. Toto rušné vysokoenergetické galaktické centrum je od planéty Zem vzdialené 26.000 svetelných rokov.
Wangova práca vychádza v júnovom vydaní odborného časopisu Monthly Notices (MNRAS), periodika v Londýne sídliacej Kráľovskej astronomickej spoločnosti (RAS). Orbitálny teleskop Chandra X-Ray vypustil na obežnú dráhu v roku 1999 raketoplán Columbia v rámci misie STS-93.