Krutá hra osudu
Po ruskej revolúcii sa skončila aj tradícia výroby vajíčok pre cársku rodinu. Fabergého dielňa bola v roku 1918 znárodnená a rodina narýchlo utiekla do zahraničia, aby nakoniec založila svoju značku nanovo v Paríži. Aj sám Carl Fabergé, s už podlomeným zdravým. Vo veku 74 rokov zomrel vo Švajčiarsku.
V Kremli ostalo len desať slávnych vajíčok, z celej zbierky sa navyše stratilo osem ďalších, 43 je v rôznych zbierkach po celom svete. Zdá sa však, že stratené vajíčka nemusia byť nezvestné naveky.
Až do roku 2014 sa predpokladalo, že tretie vajíčko v poradí je stratené. Bolo vytvorené v roku 1887 v štýle Ľudovíta XVI. a skladalo sa zo zlatého podstavca, zafírov a diamantov, ktoré boli nielen na podstavci, ale aj na samotnom vajíčku i na jeho prekvapení – hodinkách. Dômyselný otvárací mechanizmus bol ukrytý pod diamantom. Niet divu, že jeho odhadovaná hodnota sa ráta v desiatkach miliónov dolárov. Ako sa však toto slávne vajce našlo?
Kto má doma poklad?
Po revolúcii Sovietsky zväz vajcia rozpredal v aukciách, aby vzácne objekty speňažil a premenil na traktory. Po prvý raz sa tretie vajce objavilo v jednom z aukčných katalógov z roku 1964. Čo sa s ním však dialo až do roku 2014, nie je úplne jasné. Jeden americký zberateľ vzácnych kovov kúpil na istej aukcii zlaté vajce za 14 000 dolárov, pretože sa mu zdalo pekné, netušil však, o aký vzácny objekt ide.
Plánoval predať drahý kov, hoci aj za cenu roztavenia celého diela. Jeho pozornosť však upútalo malé zlaté vajíčko s menom zlatníka Vacheron Constantine. Stačilo pár minút na internete a už tušil, že má v rukách veľký poklad. Keď sa nakoniec tento kúsok predal v dražbe neznámemu milovníkovi Fabergého diel, cena strateného tretieho, len 8 cm vysokého vajíčka, sa vyšplhala na 33 miliónov dolárov. Aj keď si odborníci myslia, že ostatné stratené vajíčka sú už zničené, nádej zomiera posledná a ktosi má možno doma poklad, o ktorom ani netuší.