Je mlieko naozaj zázrak a všeliek?
Pokiaľ sa týka starších ľudí, určite by mali viacej konzumovať fermentované mliečne výrobky, kyslomliečne nápoje a syry, ktoré už neobsahujú laktózu. Vytvorená kyselina mliečna má pritom veľmi dobré mikrobicídne účinky, ktoré potláčajú nežiaducu mikroflóru. Veľmi zdravé sú tiež dobre vyzreté syry, ktoré sú dobre stráviteľné a obsahujú veľa bioaktívnych peptidov.
Fermentované kyslomliečne výrobky obsahujú jednak veľa výživných látok, jednak majú veľa rozpustných bielkovín, esenciálne aminokyseliny a rozpustné minerálie. Vysoko tepelne ošetrené mlieka a čerstvé syry obsahujú veľa skoagulovaných, ťažšie rozpustných bielkovín a minerálnych solí, a sú preto ťažšie stráviteľné. Preto by starší a chorí ľudia nemali konzumovať sladké mlieko, skôr kyslé fermentované výrobky, kde už nie je ani laktóza. Spotreba mliečnych výrobkov v EÚ je okolo 300 – 320 kg na osobu na rok.
Pritom títo ľudia žijú dlhšie a sú viac zdraví, ako je to u nás. Podľa neprajníkov mlieka by títo ľudia, čo konzumujú až dvoj- i trojnásobok našej spotreby mali byť viac chorí, no opak je pravdou. V čase socializmu sme mali na Slovensku spotrebu mliečnych výrobkov v prepočte na mlieko 250 kg na osobu na rok. Ale teraz je to len 175 kg. No už naši susedia v Česku majú 280 kg.
Z čias valašskej kolonizácie, z čias Jánošíka, sa tradujú silní a vysokí chlapi, valasi. Takže, čo treba z mliečnych výrobkov jesť a piť, aby mal človek svaly ako z fitnescentra? Je lepší práškový proteín či syr?
Mlieko je komplexná výživa, v ktorej je všetko, čo ľudský organizmus potrebuje. Mám na mysli dospelý organizmus, ktorý potrebuje silu a svalovú hmotu – tam sú práve tie mliečne bielkoviny veľmi užitočné a dokonca aj srvátkové bielkoviny, ktoré dávajú svalovú hmotu. Mali by sme jesť tvrdé syry a tvaroh. Ale mliečne bielkoviny ako také sú všetky veľmi výživné a nielen pre vzrast, ale aj pre energiu a odolnosť voči chorobám.
Francúzi – veľmoc syra v EÚ, jedávajú veľké množstvo vysoko tučných, tvrdých syrov, a pritom sú chudší ako my a nemajú zďaleka toľko kardiovaskulárnych ochorení. Oveľa menej trpia na infarkty, vysoký krvný tlak a dožívajú sa priemerného veku 84 rokov, u nás sa muži dožívajú o desať rokov menej. Tučné syry a tuk v mlieku sú veľmi dôležité, obsahujú dôležité vitamíny A, D, E a K a omega 3-mastné kyseliny.
Niektorí ľudia začali doma chovať kozy...
Áno, ale stále je ich na Slovensku veľmi málo. Prečo to nie je u nás ako na Morave, kde takmer v každej záhradke sú kozičky, ovečky? Kozu možno vídať aj na skalách v Grécku, kde sa živí bodliakmi, je nenáročná. Ale u nás nezoženiete ľudí, ktorí by išli pracovať do živočíšnej výroby alebo na salaš.
Sú nezamestnaní, ale táto práca im prekáža, smrdí, považujú to niekedy za niečo pod úroveň. Pritom produkcia mlieka a výroba mliečnych výrobkov má celosvetovo stále väčší význam vo výžive. Však napríklad koza môže mať denne 5 až 9 litrov mlieka, ovca oveľa menej, ale toto je zase podstatne hustejšie a dobrá dojnica nadojí denne až 30 litrov mlieka.