V súčasnosti vídať trend, že sa otvárajú čoraz viac
Aj ja sám presadzujem výrobu regionálnych špecialít. Každý región by mal mať podľa možnosti svoje špeciality. Napríklad vo Francúzsku sa syr camembert robí v obrovských množstvách, a pritom tam existujú stovky malých fariem, v ktorých robia svoje vlastné camemberty - väčší, menší, ochutený, neochutený, zabalený v slame, atď. Som presvedčený, že aj u nás malé, farmárske obchodíky majú perspektívu a sú i budú medzi spotrebiteľmi veľmi vyhľadávané.
Máme dnes čo konkurenčne povedať Európe či svetu v tradičných mliečnych výrobkoch?
My sme v súčasnosti začali robiť v Kozom vŕšku v Ivachnovej kozie syry, dali sme ich na svetové výstavy. A získali sme prvé miesta a syry boli hodnotené ako najlepšie na svete. Tiež naše ovčie syry a zvlášť bryndza získala popredné ocenenia i v svetovej súťaži v Hopfgartene viackrát.
Naše syry sú konkurenčne schopné, ale treba ich robiť poctivo a vo veľkom. Teraz zavádzame v Gemeri a okolí výrobu Klenoveckého syra. Ten syr získava obľubu a podobné syry robia už aj viacerí – Čremošné a okolie. Výborné zrejúce syry sa robia na východnom Slovensku v Sabinove, napríklad Volovec.
Je mlieko z horských oblastí zdravšie než z nižšie položených oblastí?
Môžem povedať, že mlieko z horských oblastí, kde sú naozaj čisté lúky a pasienky, je podstatne lepšie a zdravšie. V západnej Európe – napríklad vo Švajčiarsku – toto volajú ako tzv. senné, alebo horské mlieko – je to teda iba z krmiva bez siláže.
V tradičných syrárskych krajinách sa silážne mlieko nesmie používať na výrobu tvrdých syrov. Ementál, alpské syry sa robia iba z mlieka, ktoré je získané len z trávnatých porastov. A práve tieto syry majú najviac prospešných omega 3-mastných kyselín, tieto mlieka sú zdravšie.