Ako informoval spravodajský portál BBC, tvrdia to severokórejské štátne médiá. Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) uviedla, že stovky detí „s múdrosťou, odvahou a v najlepších rokoch svojej mladosti“ sa rozhodli vykonávať manuálnu prácu pre štát. Ich vek nie je známy, no dostupné fotografie naznačujú, že sú v tínedžerskom veku.
Skupiny bojujúce za ľudské práva už dávno obviňujú KĽDR z využívania nútenej detskej práce, čo štát popiera. Podľa KCNA sa približne 700 sirôt dobrovoľne prihlásilo do práce v továrňach, na farmách a v lesoch, pretože „chcú splatiť aspoň milióntinu lásky, ktorú im preukázala strana“.
Podľa BBC navyše generácie juhokórejských vojnových zajatcov využívajú v KĽDR na otrockú prácu v uhoľných baniach, ktoré generujú finančné prostriedky pre režim a jeho zbrojný program. Správa amerického ministerstva zahraničia z roku 2020 o dodržiavaní ľudských práv obvinila Severnú Kóreu z praktizovania „najhorších foriem detskej práce“.
Podľa spomenutého dokumentu predstavitelia režimu niekedy pošlú školákov do práce „na pomoc pri dokončovaní špeciálnych projektov, ako je napríklad odhŕňanie snehu na hlavných cestách alebo plnenie výrobných cieľov“.
Uvádza sa tiež, že deti vo veku 16 alebo 17 rokov „zaradili do vojenských stavebných brigád pre mládež na 10 rokov“. Tie potom utrpeli „fyzické a psychické úrazy, podvýživu, vyčerpanie a rastové nedostatky v dôsledku požadovaných nútených prác“. Severná Kórea tieto obvinenia opakovane poprela.