V posledný májový piatok sa pod Chopkom stretli už po deviatykrát dobrovoľníci z celého Slovenska, aby pomohli vyčistiť horské stredisko Jasná.
„Počas akcie Zelený Chopok sa podarilo vyzbierať viac ako 50 vriec s odpadom, medzi ktorým dominovali plechovky, fľaše, zabudnuté alebo stratené časti zimnej výbavy, ale napríklad aj stavebný odpad.“ uviedol manažér horského strediska Jasná Jiří Trumpeš. Okrem toho vysadili s urbárom Ploštín aj viac ako 3 000 sadeníc kosodreviny a stromčekov.
Opustené jelenča
Odpadky ale neboli to jediné, čo v lese našli. Medzi skalami pri potoku na južnej strane Chopku sa bezradne chúlilo poranené jelenča. „Najprv sme nevedeli, či sa tam len pred nami neukrýva a mama zatiaľ niekde ušla. Preto sme sa ho najprv vôbec nechceli dotýkať. Potom sme si však všimli, že je zranené. Opatrne sme ho zobrali, vôbec sa nebránilo a odviezli sme ho do horárne na Táloch,“ povedal pre Nový Čas jeden z dobrovoľníkov s tým, že okamžite zavolali veterinárku, ktorá prišla vystrašené a zranené zvieratko ošetriť. Podľa zoologičky zo Správy TANAP-u Eriky Feriancovej tu zásadnú úlohu zohral nejaký predátor. Matka totiž dobrovoľne mláďa nikdy neopustí.
Nie vždy však naša útlocitnosť a ľudský cit nám dovolia nechať takéto zviera napospas prírode. Tá je nekompromisná a takéto choré mláďa by nemalo šancu prežiť. Aj teraz je jeho osud neistý. "Buď ostane už celý život v zajatí, alebo pri znovu vypustení do voľnej prírody bude silne hendikepované a tým aj vo veľkom ohrození,“ uviedla Feriancová s tým, že jelenčekovi bude chýbať výcvik a návyky od matky. „Bude mať zrejme zdravotný hendikep a čo je najvážnejšie, stratí prirodzenú plachosť a ostražitosť," dodala zoologička.