Míňame tak, samozrejme, oveľa viac, to však naša peňaženka nemusí utiahnuť. Finanční odborníci z PARTNERS GROUP SK radia, ako oklamať svoju chuť míňať.
Takmer 26 % Slovákov si myslí, že život už nikdy nebude taký, aký bol pred koronou. Či majú pravdu, ukáže až budúcnosť, ale pravdepodobne nie je najlepší nápad míňať peniaze tak, akoby už nemalo byť žiadne zajtra. Niektorí to však tak robia. Najnebezpečnejšími sú podľa Petra Bigoša, odborníka z PARTNERS GROUP SK, nepravidelné výdavky, ktoré slúžia len na zábavu.
„Výdavky z kategórie ,chcem to‘ súvisia často s financovaním cez rýchle a drahé úvery, napríklad cez kreditnú kartu,“ vysvetľuje Bigoš, a ako pokračuje, je potrebné uvedomiť si, že súčasné uvoľnenie opatrení môže byť len dočasné.
Preto je nevyhnutné pripraviť sa aj na ďalšie prípadné obmedzenia. Už priam samozrejmosťou by malo byť pravidelné odkladanie si aspoň 10 % príjmu niekam bokom. Čo však v prípade, ak súrne potrebujete peniaze, ktoré nemáte? Keď sa vám napríklad pokazí chladnička?
Odkiaľ vziať peniaze ?
- skúste si požičať peniaze od najbližších, rodičov alebo súrodencov.
- ak takáto možnosť neexistuje, zistite, či niektorý z predajcov neponúka tovar v akcii na splátky a bez navýšenia celkovej ceny.
- ak ani to nie, tak ostáva možnosť využitia pomoci od banky.
- až v prípade krajnej núdze zvážte nebankovú spoločnosť.
- najdôležitejší krok: vždy si ešte pred zadlžením prepočítajte výšku splátky a zvážte, či neohrozí ostatné rodinné výdavky a celkové fungovanie.
Výhody a nevýhody pôžičiek
Povolené prečerpanie na účte
plusy:
- najjednoduchším riešenie – je ľahko dostupné, banky ho relatívne ochotne schvaľujú
mínusy:
- nie je zadarmo – cieľom každého úveru je, aby banka zarobila
- riziko návykovosti – môžete spadnúť do zvyku míňať viac, než vám chodí na účet a byť tak neustále v mínuse a ani to vám časom nebude stačiť
Kreditná karta
plusy:
- Bezúročné obdobie – banky zvyčajne dávajú 50 dní, kedy nenabiehajú úroky
mínusy:
- vysoké úroky – ak nesplatíte dlh v bezúročnom období
- poplatky za vedenie kreditnej karty – ešte viac predražia požičané peniaze
Spotrebný úver z banky
plusy:
- jedno z najklasickejších riešení – pri súrnej kúpe vie banka overeným klientom poskytnúť peniaze relatívne rýchlo
mínusy:
- rozdiely podmienky – je dôležité porovnať podmienky a cenu úveru z viacerých bánk n a j m ä údaj o ročnej percentuálnej miere nákladov (RPMN) a celkovú splátku úveru
Pôžička z nebankovej spoločnosti
plusy:
- prehliadnu vašu zlú platobnú disciplínu – nebankovky dajú úver aj ľuďom, ktorých banky odmietli
mínusy:
- privysoké úroky – bývajú násobne vyššie ako v banke a draho spoplatnené sú aj všetky ďalšie úkony ako predčasné splatenie, omeškanie, či upomienky o omeškaní viac, než vám chodí na účet a byť tak neustále v mínuse a ani to vám časom nebude stačiť
Oklamte sami seba
Peter Bigoš, PARTNERS GROUP SK
- Presuňte si peniaze z bežného účtu na rezervný a na míňanie ponechajte len nevyhnutné fi nancie na pravidelné výdavky. Ide o účinný psychologický trik, pri ktorom dosiahnete efekt – aj by som si niečo kúpil, ale nemám dostupné peniaze.
Doteraz šetrili, teraz míňajú
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
- Ukazuje sa, že Slováci počas pandémie výraznejšie sporili – hlavným dôvodom je tzv. odložená spotreba. Ak teda ľudia v úvodných mesiacoch roka nemíňali, nebolo to z dôvodu, že by nemali za čo, ale skôr preto, že nemali kde - kvôli zatvoreným kamenným obchodom či fyzickým prevádzkam rôznych služieb. Spotrebitelia tak posúvali mnohé nákupy na neskôr, keď budú obchody či prevádzky opäť otvorené a budú ich môcť osobne navštíviť.
V zadlženosti sme jednička
Lenka Buchláková, analytička FinGo
- Priemerný Slovák vlani disponoval bohatstvom vo výške 6 778 eur. Problémom Slovákov naďalej ostáva vysoká zadlženosť. Slovensko je jedinou krajinou v regióne, ktorej dlhy na osobu prevyšujú fi ančný majetok. Priemerný dlh Slováka je na úrovni 7 990 eur.