Bývalý francúzsky cisár a vojvodca zomrel na ostrove Svätá Helena na rakovinu žalúdka. Špekulovalo sa o otrave arzénom či o tom, že z ostrova utiekol do Južnej Ameriky a Britom, ktorí ho na Svätej Helene väznili, predhodil mŕtve telo dvojníka. Podľa profesora Perveza Harisa však všetci odborníci zaoberajúci sa jeho úmrtím prehliadali v plných dvesto rokov kostlivca v skrini.
Tým bola Napoleonova posadnutosť parfémami. Kolínskej vody spotreboval mesačne až 50 flakónov. Zmes éterických olejov v alkohole ho pokrývala od hlavy až k päte, dokonca vraj kolínsku užíval aj vnútorne. A to ho práve pomaly zabíjalo. Éterické oleje môžu mať liečivé účinky, ale vo vyšších dávkach vnútorne človeku škodia. A v spojení s alkoholom pôsobia ešte zhubnejšie. Niet divu, že u Napoleona vyvolalo dlhodobé užívanie parfémov rakovinu žalúdka, na ktorú zomrel.
Navyše v tej dobe sa to všade len hemžilo arzénom, ktorý bol tiež na tapetách múrov Napoleonovho ostrovného domu. "Vyšetrovatelia jeho smrti skutočne prehliadali kostlivca v skrini. Mnoho z nich poukazovalo na vzorky Napoleonových vlasov, ktoré mu boli odobraté, keď ešte žil. Boli v nich vysoké koncentrácie arzénu, ale táto teória bola zamietnutá. Väčšina ľudí jeho doby mala v tele vysoké koncentrácie arzénu, ktorý bol obsiahnutý v liekoch a kozmetike vtedajšej doby. Všetci zanedbávali obrie objemy kolínskej, v ktorej Napoleon máčal celé svoje telo," tvrdí profesor Haris z Univerzity De Montfort v Leicesteri.
"Raz si kolínsku pomýlil s vodou a umyl si v nej aj oči... Hoci odmietal lekára a vyhýbal sa liekom, bol presvedčený, že kolínska má liečivé účinky a je zaznamenané, ako ju presadzoval ako ochranu pred mnohými chorobami. Takže najmenej dvadsať rokov si celé telo natieral kolínskou, v niektorých prípadoch ju doslova prehĺtal," tvrdí Haris. Z historických záznamov je známe, že Napoleon mesačne spotreboval okolo päťdesiat fľaštičiek kolínskej.
"Mohla mu ale mnohokrát tiež zachrániť život, pretože ho chránila pred baktériami a vírusmi pri výpadoch v Európe, Ázii a Afrike. Ale nakoniec ho zabila kvôli nadmernému užívaniu po celé desaťročia. O tom niet pochýb, že hlavným jedom bola kolínska, hoci spoločne s inými chemikáliami, vrátane arzénu, všetky tieto látky prispeli k jeho chatrnému zdraviu, a nakoniec k jeho smrti na rakovinu žalúdka," tvrdí profesor Haris s tým, že je schopný toto dokázať kedykoľvek na ktoromkoľvek súde sveta.