Vyplýva to z výsledkov výskumu, ktoré zazneli na odbornom seminári pre medicínske a pomáhajúce profesie. Spoluorganizátorom podujatia bolo Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia páchaného na deťoch (NKS) pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
NKS v spolupráci s partnermi druhýkrát zorganizovalo odborný seminár pre lekárov, psychológov a ľudí z ďalších pomáhajúcich profesií. Traumatizácia v detstve a zdravie v dospelosti. Seminár nadväzoval na medzinárodnú konferenciu ešte zo septembra 2019. „Pandémia koronavírusu sa dotkla aj nás. Vlani sme tento seminár zorganizovať nemohli, tento rok sme zvolili online formu,“ uviedla riaditeľka NKS Mária Vargová.
Na seminári s medzinárodnou účasťou sa zúčastnilo takmer 200 odborníkov z rôznych odvetví medicíny, psychológovia, psychiatri, sociálni pracovníci, policajti a pod. „Naším cieľom je zapojiť čo najviac lekárov do multidisciplinárnej spolupráce, keďže ich účasť v tímoch, ktoré spolupracujú na prípadoch týraných detí, je veľmi dôležitá. Snažíme sa preto prinášať aj pre nich atraktívnu tému a takto ich motivovať k spolupráci,“ priblížila angažovanie strediska jeho riaditeľka.
V úvode seminára vystúpila psychiatrička, psychoterapeutka a výskumníčka MUDr. Natália Kaščáková, PhD., ktorá vo svojej prednáške priblížila negatívne dopady traumy z detstva na zdravie v dospelosti: „Výskumami sa potvrdzuje výrazná spojitosť včasnej traumatizácie so zhoršeným duševným a somatickým zdravím, a tiež s rizikovým správaním, ktoré vedie k zhoršenému zdraviu a včasnej úmrtnosti.“ O prejavoch traumy u detí a možnosti terapií hovorili psychologičky a psychoterapeutky Mgr. Jana Ashford a Mgr. Hanka Vojtová.