V rámci panelovej diskusie účastníci otvorili stále aktuálnu tému neprimeraných reakcií okolia na obete domáceho a sexuálneho násilia. Z praxe vyplýva, že častokrát dochádza k ignorovaniu zverejnených informácií a dospelí sa snažia deti umlčať. „Preto musíme hovoriť nielen o násilí, ale aj o jeho dôsledkoch, medzi ktoré trauma určite patrí, a vytvárať priestor pre prácu s traumatizovanými ľuďmi,“ vysvetlila Mária Vargová, riaditeľka NKS.
Jedným z najdôležitejších krokov v boji proti násiliu páchanom na deťoch je vytvárať pre ne také prostredie, v ktorom budú nielen pociťovať dostatok bezpečia a podpory, ale budú aj schopné hovoriť, ak sa stali obeťou nejakej formy násilia.
„Prostredie nevytvára iba rodina a najbližší, ale každý, kto vstupuje do života dieťaťa. A práve preto sa takýmito podujatiami, vzdelávaním a vzájomnou výmenou skúseností snažíme nabádať zainteresované subjekty k spolupráci. Seminárom sme zdôraznili nielen potrebu identifikácie a pomoci dieťaťu v čo najskoršom veku, ale ponúkli sme účastníkom aj možnosti realizácie pomoci traumy v dospelom veku. Vzhľadom na veľký záujem o tieto témy plánujeme takéto odborné semináre aj do budúcnosti,“ uzavrela riaditeľka strediska Mária Vargová.
Na príprave odborného seminára, ktorý sa konal v utorok 25. mája 2021, sa podieľali: Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch pri MPSVR SR, Liga za duševné zdravie, Slovenská psychiatrická spoločnosť, Pro mente sana, Slovenská psychiatrická spoločnosť, Univerzita Palackého v Olomouci, Edisonline.