"V žiadnom prípade nejde o všeobecné upodozrievanie moslimov. Ide o spoločný boj proti politickému islamu ako živnej pôde pre zrod extrémizmu," uviedla ministerka pre nemecký denník Die Welt.
Mapa bola podľa Raabovej vytvorená aj v záujme moslimov, ktorí nechcú byť spájaní s extrémizmom. "Mali by vedieť, akú mešitu navštevujú a aké štruktúry a ideológie za ňou stoja," uviedla.
Národnú mapu islamu zostavila Viedenská univerzita v spolupráci s rakúskym Dokumentačným strediskom pre politický islam. Mapa obsahuje názvy a sídla vyše 600 mešít a moslimských organizácií nachádzajúcich sa na území Rakúska, mená ich predstaviteľov a prípadne aj ich zahraničné kontakty.
Náboženské skupiny vyhlasujú, že mapa moslimov v Rakúsku stigmatizuje. Mapu kritizuje aj rakúska opozícia a dištancuje sa od nej strana Zelených, ktorá je koaličným partnerom vládnej stredopravicovej strany ÖVP.
Evanjelická cirkev a Rada Európy v pondelok rakúsku vládu požiadali, aby webovú stránku s názvom Národná mapa islamu urýchlene odstránili.
Na sociálnych sieťach sa po zverejnení mapy objavili vyhrážky namierené proti Raabovej, napísal na svojej webovej stránke denník Kurier. Bezprostredne po zverejnení mapy čelil vyhrážkam aj vedec Mouhanad Khorchide a šéf projektu profesor náboženskej pedagogiky Ednan Aslan, ktorí sa na tvorbe mapy podieľali.