Britom sa podarilo vyviaznuť z najhoršieho vďaka úspešnému vakcinačnému programu. Prítomnosť rozširujúcej sa indickej mutácie im však strpčuje život. Našťastie sa zatiaľ výrazne nepodpísala na počte obetí.
Letné radovánky a odhadzovanie rúšok. Sladká vidina dovoleniek zostane pravdepodobne pre Britov len nenaplneným snom. Rýchlo sa šíriaci indický variant ochorenia SARS-CoV-2 výrazne prispel k zvýšeniu počtu nových prípadov.
Pondelok bol už šiesty deň po sebe, keď zaznamenali viac ako 3-tisíc ďalších infikovaných. Z toho dôvodu sa tamojší vedci obávajú najhoršieho. So záverečným uvoľnením opatrení stanoveným na 21. jún by radšej počkali. Profesor Ravi Gupta z Univerzity v Cambridge v rozhovore pre BBC Radio 4 uviedol, že Spojené kráľovstvo je na začiatku tretej vlny a najmenej tri štvrtiny z prípadov tvorí práve indický variant.
„Samozrejme, že počty prípadov sú momentálne relatívne nízke. Všetky vlny sa začínajú nízkym počtom prípadov, ktoré šumia v pozadí a potom sa stanú výbušnými. Takže čo teraz vidíme, sú príznaky počiatočnej vlny,“ vyhlásil Gupta. Dodal však, že v porovnaní s predchádzajúcimi vlnami pravdepodobne potrvá dlhšie, kým prepukne. Briti za to môžu vďačiť očkovaciemu programu. Takmer 40 miliónov zo 67 miliónov obyvateľov už dostalo aspoň prvú dávku vakcíny.
Trojnásobný počet obetí
Peru doposiaľ evidovalo 69 342 obetí koronavírusu. Posledná štatistika ráta obete od vlaňajšieho marca do tohtoročného mája, ktorých je celkovo 180 764 osôb. Na 100-tisíc obyvateľov teda pripadá 500 mŕtvych. Peru tak predbehlo aj Maďarsko s 300 mŕtvymi na 100-tisíc obyvateľov.
Nové mená pre mutácie
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prišla s novým systémom pomenovaní pre mutácie COVID-19. Odteraz začne WHO používať písmená gréckej abecedy. Nenahradia originálne názvy, iba uľahčia ich pomenovanie. Chcú tak zamedziť ukazovaniu prstom na krajiny, kde nebezpečné varianty vznikli. Britský variant tak dostane písmeno alfa, juhoafrický variant beta, pre brazílsku mutáciu bude platiť gama a indickému variantu bude prislúchať delta.