Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu inštitútu Civey pre regionálny denník Augsburger Allgemeine. Pre nosenie ochrany dýchacích ciest aj po súčasnej pandémii je 44,7 percent opýtaných, zatiaľ čo 41,9 percent by najradšej túto ochrannú pomôcku navždy odložilo. Zvyšok respondentov na otázku nemal jasnú odpoveď.
Vďaka opatreniam proti Covidu-19 ako nosenie rúšok, dodržiavanie rozstupov alebo časté umývanie rúk klesol aj počet prípadov iných infekčných chorôb. Ústup bol zaznamenaný hlavne u tých nákazlivých chorôb, ktoré sa rovnako ako koronavírus prenášajú kvapôčkami. V minulom roku sa napríklad vyskytla len tretina prípadov nákazy norovírusu ako v roku 2019 a chrípková sezóna 2020/2021 sa takmer nekonala. Už v roku 2020 chrípková sezóna predčasne skončila, čo experti pripisujú opatreniam proti Covidu-19.
V postoji k noseniu rúšok panujú v Nemecku rozdiely medzi stúpencami jednotlivých politických strán. Osem z desiatich voličov pravicovo populistickej Alternatívy pre Nemecko (AFD) a dve tretiny prívržencov liberálnej FDP sa chcú rúšok zbaviť. Voliči sociálnych demokratov (SPD) a Zelených to vidia inak. "Rúškári" sú medzi nimi v tesnej väčšine. Títo ľudia si chcú pokrývku úst a nosa nasadiť napríklad v chrípkovej sezóne.
Svoju úlohu tu zohráva aj vek. Napríklad medzi respondentmi staršími ako 65 rokov hlasovalo podľa prieskumu Civey 54,1 percenta za rúška i po pandémii. Vo vekovej skupine 18 až 29 rokov bolo naopak 50,5 percenta proti tomu, aby sa aj v budúcnosti rúška stali súčasťou všedného dňa.
Rozdiely sú aj medzi pohlaviami. Kým rúško aj po pandémii vníma pozitívne 41,2 percenta mužov, medzi ženami činí podpora ochrany 48,2 percenta. Medzi mužmi bežné nosenie rúšok aj po pandémii vyslovene odmieta 46,7 percenta mužov a 37,3 percenta žien.