Súčasťou kontraktu majú byť aj náhradné diely vhodné aj pre vrtuľníky, ktoré SR už vlastní. Celkové náklady by mali dosiahnuť 111,4 milióna dolárov bez DPH a clo, z toho SR zaplatí 61,4 milióna dolárov na splátky a po dodaní tovaru desať miliónov eur na clo a dane. Projekt v stredu schválila vláda.
Obstaraním ďalších vrtuľníkov UH-60M sa podľa MO SR zníži závislosť SR od ruskej vojenskej techniky a vytvoria sa lepšie predpoklady na plnenie úloh vrtuľníkového letectva Ozbrojených síl (OS) SR. Zároveň sa ušetria finančné prostriedky. Technika by mohla byť dodaná do roku 2025.
Nové vrtuľníky majú disponovať výbavou pre sily pre špeciálne operácie, ale aj systémami vlastnej ochrany, balistickej ochrany, dvoma rotačnými guľometmi a elektrooptickou hlavicou (FLIR). Zmluva má zahŕňať aj náhradné diely a obmenu systému AMPS, ktoré sa majú využívať pre celú flotilu vrtuľníkov. Zároveň má zahŕňať aj školenie personálu.
Vrtuľníky majú byť obstarané prostredníctvom amerického programu FMS (Foreign Military Sales), ktorý umožňuje obstarávať ostatným vládam bojové prostriedky vyrábané na území USA priamo od výrobcu, ale len zmluvným vzťahom s vládou USA. Nákup vojenskej techniky zaručuje partnerským a spojeneckým krajinám v obstarávacích cenách americkej armády bez sprostredkovateľov. Použitie prostriedkov je podmienené zosúladením modernizačných výdavkov MO SR na interoperabilitu podľa štandardov NATO a vyradením starej sovietskej výzbroje.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po rokovaní vlády uviedol, že voči nákupu nemal nikto výhrady. Jedinou podmienkou v projekte bolo, aby sa Slovensko zbavilo starej techniky ešte z obdobia Varšavskej zmluvy. "Zbavujeme sa starých Mi-17 a nakupujeme vrtuľníky Black-Hawk," podotkol Naď. Dodal, že vrtuľníky kupované za minulých vlád sa dovybavia z tohto projektu bez finančného navýšenia. Zároveň je MO vo finálnej fáze rozhodovania, že sa na Slovensku vybuduje špičkový trenažér na Black Hawky. Zmluvu o nákupe plánuje rezort podpísať na budúci týždeň.
V súčasnosti majú OS SR k dispozícii deväť vrtuľníkov Black Hawk obstaraných v roku 2015, nemajú však dostatočnú výbavu. Armáda disponuje tiež staršou technikou, a to 14 vrtuľníkmi Mi-17 v rôznom technickom stave. Dva sú mimo prevádzky už v súčasnosti, ďalším ju majú ukončovať v rokoch 2021 až 2029.
V koncepcii rozvoja Vzdušných síl OS SR sa pracuje s cieľovým číslom 18 viacúčelových vrtuľníkov. Najefektívnejšie sa podľa materiálu javí disponovať jednotnou vrtuľníkovou platformou.