Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
02.06.2021 13:49 | Správy | Domáce správy

Toto vás dorazí! Zahraničie označilo Slovensko za červenú krajinu omylom, Mikas ide na koberček!

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) urgentne rieši zasielanie dát do európskeho systému TESSy. Informovala o tom v stredu hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Úrad doteraz posielal do systému neúplné údaje o testoch, a preto je Slovensko v covidovej mape stále červenou krajinou napriek tomu, že už viac ako dva týždne mohlo byť oranžové. „Sme si vedomí naliehavosti situácie a intenzívne pracujeme na tom, aby bolo všetko uvedené na správnu mieru v čo najkratšom čase. Všetky potrebné kroky sme prijali ešte pred medializáciou vzniknutého stavu," uviedla Račková.

Už niekoľko dní ÚVZ intenzívne komunikuje s Európskym centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC). „Včera vo večerných hodinách nám potvrdili, že mapu na základe správnych dát, ktoré sme im zaslali 31. mája 2021, aktualizujú zajtra, teda vo štvrtok 3. júna 2021. Zároveň sme kontaktovali české zdravotnícke autority a situáciu im objasnili," doplnila hovorkyňa úradu.

ECDC nedávno zmenilo štruktúru hlásených dát. K nedorozumeniu prišlo podľa ÚVZ preto, že ECDC čerpalo dáta z viacerých platforiem, a to nielen z európskeho systému TESSy, ale aj z iných zdrojov – národných a medzinárodných. „V tejto súvislosti priznávame zlyhanie ľudského faktoru, keď sa do systému TESSy zaslali neúplné údaje. Veľmi nás to mrzí a verejnosti sa ospravedlňujeme," uzavrela Račková.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na tlačovej konferencii informoval, že sa má k tejto veci v stredu stretnúť s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom. Chce, aby mu situáciu presne vysvetlil. Lengvarský s hlavným hygienikom hovoril už v utorok, kedy sa to snažili na ÚVZ urýchlene napraviť. „Musíme nájsť spôsob, aby k týmto udalostiam už nedochádzalo,“ povedal. Šéf rezortu zdravotníctva o vyvodzovaní zodpovednosti zatiaľ hovoriť nechcel. Na otázku, či pripúšťa, že by mohla byť vyvodená, však odpovedal, že sú „prípustné všetky možnosti“.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Operácie s pomocou robotickej ruky sú čoraz populárnejšie (ilustračné foto).
Husársky kúsok čínskych lekárov: Toto môže zmeniť históriu medicíny!
Ilustračné foto
Poľsko chce obmedziť žiadosti o azyl: Prezident podpísal tvrdý zákon
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio
Minister zahraničia Rubio otvorene priznal: Pravda o prímerí na Ukrajine
Ročná Araya prehltla magnetickú hračku.
Foto
Matka na okamih nechala dcéru samu v aute: CHYBA, ktorá zmenila jej dievčatku život!
Generálny tajomník NATO Mark Rutte
Rutte o napätej situácii medzi Trumpom a Európou: Teraz sa vyjadrím úplne jasne!
Foto
Senzácia sa nekoná! Spišiaci odvrátili po dráme prvý mečbal Zvolena
Americký prezident Donald Trump.
Dánsko sa sporí s USA o Grónsko, ale... Krok, ktorý mnohé štáty nevedia pochopiť
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Mark Rutte.
Záhadné zmiznutie štyroch vojakov v Litve: Šéf NATO odhalil, čo sa s nimi stalo
Bocian biely.
Váš Tip
Očakávaný bocianí pár priletel do Varína: Najskôr prišiel samec! Zasmejete sa, čo urobil v hniezde ako prvé
Foto
SFZ chystá opatrenia, aby nezažil medzinárodnú blamáž aj počas ME do 21 rokov: Francúzi našli dieru
Vulgárny útok gynekologičky na pacientku, ku ktorému došlo minulý utorok v českom meste Líbeznice, už vyšetruje lekárska komora.
Gynekologička, ktorá vulgárne kričala na pacientku: Dotknutá žena sa ozvala! Takto to bolo naozaj
Foto
Známy moderátor sa obul do slovenských fanúšikov: Kuco si TAKÚTO rozlúčku nezaslúžil!