Medzi nové iniciatívy patrí: kódex policajnej spolupráce EÚ; modernizácia právneho rámca na výmenu informácií o DNA, odtlačkoch prstov a registrácii vozidiel a tiež rozšírenie využívania predbežných informácií o cestujúcich letov v rámci Schengenu.
EK zdôraznila, že budúcnosť Schengenu musí byť v znamení rozšírenia o tie členské štáty EÚ, ktoré ešte nie sú súčasťou tohto priestoru. Technické parametre splnili Bulharsko, Rumunsko aj Chorvátsko, ich členstvu však bránia niektoré členské krajiny Únie.
Komisia navrhla aj revíziu schengenského hodnotiaceho a monitorovacieho mechanizmu. Zmenou je zrýchlenie procesu hodnotenia a zrýchlený postup v prípade závažných nedostatkov, ktoré by mohli ohroziť Schengen ako celok. Každý rok bude výročná správa o stave Schengenu prediskutovaná s Európskym parlamentom a Radou EÚ. Revidovaný mechanizmus obsahuje aj vylepšené monitorovanie dodržiavania základných práv.
Komisia uviedla, že v priebehu tohto roka navrhne revíziu Kódexu schengenských hraníc s cieľom zvýšiť odolnosť Schengenu voči vážnym hrozbám. Komisia chce predložiť aj pohotovostný plán, ktorý umožní reaktiváciu systému zelených pásov pre neprerušovanú nákladnú dopravu v prípade budúcich kríz. Na záver eurokomisia začne dialóg s členskými štátmi s cieľom riešiť dlhodobé znovuzavedenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ.
Schengenský priestor tvoria všetky krajiny EÚ okrem Bulharska, Cypru, Chorvátska, Írska a Rumunska. Zahŕňa tiež štyri krajiny mimo Únie: Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko.