Poznamenal však, že na konečné rozhodnutie je potrebné počkať "o niečo dlhšie", informovala televízia Sky News. "V dátach v tomto okamihu nevidím nič, čo by nám bránilo pokračovať v otváraní 21. júna štvrtou fázou," povedal Johnson v Londýne v sídle svojho úradu na Downing Street. "Musíme však byť obozretní, pretože údaje ONS (britského štatistického úradu) ukazujú nárast počtu nakazených," varoval.
Podľa Johnsona je to však očakávaný vývoj: "Vedeli sme, že sa to stane. Nezabúdajte, že sme vždy tvrdili, že kroky na otváranie (krajiny), ktoré podnikneme, povedú k nárastu infikovaných."
Podľa Johsona sa musí ukázať, "do akej miery vakcinačný program ochránil pred ďalším nárastom (prípadov nákazy) dostatočný počet z nás - najmä starších a zraniteľných". Údaje sú však stále "nejednoznačné", vláda preto každý deň o tom dlho rokuje, "pýta sa na dáta a analyzuje rozličné modely".
Úvahy o neskoršom uvoľnení obmedzení podnietilo i šírenie tzv. indického variantu vírusu v Británii, ktorý je podľa všetkého viac infekčný. V posledných dňoch preto Johnson čelil čoraz častejším výzvam vedcov, aby sa úplné zrušenie obmedzení odložilo.
V utorok - prvýkrát od vlaňajšieho 30. júla - nehlásili v Británii ani jedno úmrtie na infekčnú chorobu COVID-19. Spojené kráľovstvo v utorok o polnoci dosiahlo tiež významný míľnik v očkovaní - prvou dávkou vakcíny proti covidu sú už v krajine zaočkované tri štvrtiny dospelej populácie, potvrdil minister zdravotníctva Matt Hancock. V tejto súvislosti ocenil úlohu Národnej zdravotnej služby (NHS), vedcov i pracovnej skupiny britskej vlády poverenej očkovaním.