Jej nadčasovosť podčiarkuje fakt, že sa na hračkárskom trhu aj dnes teší veľkej popularite. Doma ju mali tri generácie a stále láka nielen deti, ale aj dospelých. Stavebnica pritom vôbec nie je lacná, aj v minulosti stála oproti chlebu aj 47-krát viac. Nemohli si ju dovoliť ani rodičia najväčšieho zberateľa Jiřího Mládka, ktorému patria všetky vystavené kúsky. Za Merkurom stojí Jaroslav Vancl, ktorý vlastnil malú továreň.
Najprv vyrobil stavebnicu bez skrutiek – Investor a následne v roku 1925 to bola práve malá stavebnička s novými, lakovanými dielmi, spojená už len skrutkami s matičkami, ktorá dostala meno Merkur. Charakteristickým sa stalo logo chlapčeka so žeriavom a predlohou pritom bola Vanclova dcérka. „Základ stavebnice tvoria farebné kovové pliešky rôznych rozmerov s dierami o priemere 1 cm. Do nich zapadajú skrutky a matice, pomocou ktorých sa z Merkura dá postaviť naozaj čokoľvek,“ uviedla kurátorka výstavy Erika Antolová.
Slávy na nedočkal
V minulosti bola stavebnica využívaná na školách ako pomôcka pri vyučovaní mechaniky. Súčasný výrobca MERKUR TOYS sa zameriava tiež aj na výrobu edukačných pomôcok cielených na mechatroniku a robotiku. Na vysokých školách sa stavebnica využíva pri vyučovaní statiky, dynamiky a kinematiky. Dokonca ju používajú aj v Českej akadémii vied. V múzeu sa nachádzajú exponáty pochádzajúce zo súkromnej zbierky Mládka, ktorá je najväčšia svojho druhu.
Zberateľ dokonca založil aj múzeum Merkura v Polici nad Metují, kde sa stavebnica dodnes vyrába. Nachádza sa tam aj najväčší model zložený zo stavebnice Merkur, tzv. Oceľové mesto, ktorý je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Celá zbierka váži neuveriteľné dve tony. Vynálezca Merkura Vancl sa za života však veľkej slávy nedočkal, naopak, jeho fabrika bola znárodnená a on pracoval do 80-ky za sústruhom.
Stavebnica
Prvá farebná - Prvá malá stavebnička s novými, lakovanými dielmi, spojená už len skrutkami s matičkami pochádza z roku 1925 a už vtedy bola farebná.
Najznámejšia - Tento základný typ stavebnice poznajú takmer všetci dnes už dospelí muži, najznámejšia a najrozšírenejšia bola v 70. rokoch.
Hasičské auto - Parádny kúsok sa skladá až zo 708 dielikov.
Traktor - V súčasnosti sa vyrábajú rôzne typy stavebnice.
Helikoptéra - Až 515 dielov má helikoptéra a váži 1,2 kg a vyváža sa do rôznych kútov sveta.
Merkur
- Česká stavebnica
- Predáva sa od 20. rokov 20. storočia
- Vynálezcom je Jaroslav Vancl
- Jej základom sú pásy a profily rôznych tvarov a dĺžok z lakovaného oceľového plechu, so sieťou predvŕtaných otvorov. Tieto diely sa spájajú skrutkami a maticami
- Často obsahuje aj ďalšie súčiastky (hriadele, kolesá, kladky)