Neprejde deň, keď mocenské šarvátky v najmenšej koaličnej strane Za ľudí neprerazia nové dno. Konflikt v strane vyzerá nezmieriteľný, preto sa na povrch dostáva otázka, či bude toto zoskupenie vedieť pokračovať ďalej ako jednotná strana, alebo sa postupne rozdelí na dva subjekty. Skupina okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (46) už dokonca hovorí, že by chcela mať svojho zástupcu na koaličných radách. Ako sa s tým vyrovná vládna zostava?
Situácia v strane sa ešte viac skomplikovala po utorňajšom dramatickom rokovaní predsedníctva, na ktorom šéfka Za ľudí Remišová hneď na úvod odovzdala dekrét o odvolaní zo straníckej funkcie jednému zo svojich kritikov, poslancovi Tomášovi Lehotskému. Remišová si tým zabezpečila, že jej oponenti už nemajú v predsedníctve väčšinu a nemôžu tak presadiť konanie mimoriadneho snemu, ku ktorému sa už dlhšie upínali ako k jedinému riešeniu napätej situácie.
„Vnímame to ako spôsob mocenského boja, ktorý je svojvoľný, nepredvídateľný a je v absolútnom rozpore s demokratickými spôsobmi, ktorými sa akékoľvek rozdielne názory v rámci strany majú riešiť,“ komentovala Remišovej postup Kolíková. „Bola to posledná kvapka, po ktorej jej vyjadrujeme nedôveru,“ dodala smerom k Remišovej ministerka. „Chceme o tom rokovať s koaličnými partnermi, keďže chceme mať svojho zástupcu aj na koaličných radách. Súčasne vyjadrujeme podporu tejto koalícii, chceme, aby táto koalícia fungovala,“ uviedla Remišovej rivalka.
Remišovej absolutizmus
Hneď v stredu ráno potom Remišová ešte viac popudila svojich kritikov tým, keď na vláde oznámila, že za stranu Za ľudí už nebude kandidovať na post podpredsedu parlamentu poslanec Lehotský. Jeho parlamentní kolegovia pritom na ňom trvajú a Remišová nemôže o takýchto otázkach rozhodovať sama od seba. Poslanec Za ľudí Vladimír Ledecký tento jej počin pre Nový Čas označil za presadzovanie „absolutistickej vôle, ktorá je ďaleko, ale veľmi ďaleko od demokratických pravidiel“.
Proti tomuto jej kroku sa v stredu v spoločnom vyhlásení ostro ohradilo 5 zo 7 podpredsedov strany a 7 z 10 jej poslancov. Koaliční partneri sú zatiaľ zdržanliví. „Pokiaľ viem, máme podpísanú koaličnú zmluvu so stranou Za ľudí, takže zatiaľ budeme určite rešpektovať to, koho Za ľudí nominuje,“ vyhlásil minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina. „Nemám obavy,“ vyhlásil tiež premiér Eduard Heger v súvislosti s tým, či dianie v strane Za ľudí neohrozí fungovanie koalície.
Dodal, že už hovoril s Kolíkovou aj s Remišovou a obe vyjadrili záujem na zotrvaní v koalícii. Šéf SaS Richard Sulík zdôraznil, že SaS si počká. „Ja teraz neviem povedať, či udalosti v strane Za ľudí ohrozia, alebo neohrozia koalíciu,“ povedal Sulík s tým, že on nebude mať problém ani s prípadnou trojkoalíciou. Šéf OĽaNO Igor Matovič hovorí, že nevidí dôvod, aby Kolíkovej frakcia mala zastúpenie na užších rokovaniach koalície. „Kým sme štvorkoalícia, budú tam štyria predsedovia politických strán,“ povedal.