Demonštrácie sa konali v hlavnom meste Sofia vnútri Paláca spravodlivosti i pred ním. V budove paláca sídli niekoľko súdov.
Už v roku 2020 sa objavili výzvy na odstúpenie generálneho prokurátora Geševa, pričom protestujúci ho obviňovali z podporovania premiéra Bojka Borisova a oligarchov.
Stredajšie protesty sa konali po kroku generálneho prokurátora z predchádzajúceho dňa, zameraného proti policajnému šéfovi, ktorý bol obvinený z členstva v gangu pašerákov a páchateľov trestného činu prania špinavých peňazí.
Policajný šéf bol súčasťou tímu povereného prešetrovaním, či boli opoziční politici počas pôsobenia Borisova v úrade premiéra odpočúvaní.
Hovorca vlády Anton Kutev varoval pred "vojnou inštitúcií". "Prokuratúra nemôže prestať pracovať len preto, že sa to niekomu nepáči," povedala k situácii hovorkyňa generálneho prokurátora Sijka Milevová.
V Bulharsku vládne tri týždne dočasný kabinet. Prezident Rumen Radev, ktorý má podľa pozorovateľov blízko k Rusku, vymenoval ministrov z radov bývalej opozície socialistov, ale ani jedného z Borisovovej konzervatívnej populistickej strany GERB.
Nové parlamentné voľby sa majú konať 11. júla. V celkovo 240-člennom parlamente pôsobí šesť politických síl. Žiadna strana nemá väčšinu schopnú vládnuť osamote.