Ako informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje, tím pri očkovaní spolupracoval s Úradom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
„Očkovaní seniori vnímali vakcináciu veľmi pozitívne, uvedomovali si, že patria medzi najzraniteľnejšie články populácie a po dlhej sociálnej izolácii od svojich blízkych vnímali vakcínu ako ochranu svojho zdravia a zároveň priepustku na slobodu, k svojim blízkym. V niektorých zariadeniach nás dokonca privítali pesničkami, ktoré nacvičili,“ priblížil koordinátor výjazdového vakcinačného tímu Daniel Ján Havaj.
Nemocnica ešte začiatkom februára promptne zareagovala na rozbiehajúcu sa vakcináciu proti COVID-19 na Slovensku a vzniknutú potrebu zabezpečiť očkovanie v domovoch sociálnych služieb. Klienti, ktorí patrili k najrizikovejšej skupine šíriacej sa infekcie nemali možnosť prísť do vakcinačného centra osobne. Nemocnica a BBSK spojili sily a 8. februára vyrazil do terénu prvý tím. Poslednú dávku vakcíny aplikovali 28. mája.
„U žiadneho z klientov zariadení, v ktorých sme očkovali, neprebehla po vakcinácii významnejšia reakcia, ojedinele sa vyskytli nezávažné prejavy ako bolesti ruky, zvýšená teplota,“ zhodnotil priebeh vakcinácie Havaj.
Banskobystrický kraj poskytol prepravu, zabezpečoval organizáciu a komunikáciu s jednotlivými zariadeniami a vyčlenil sestru, ktorá pomáhala s aplikáciou vakcín v zariadeniach, kde sestru nemali. Nemocnica zabezpečovala plánovanie, zostavovanie očkovacích tímov, prípravu ambulantných správ a potvrdení o očkovaní, spracovanie dokumentácie zasielanej na MZ SR a najmä prípravu vakcín.
Vakcína Pfizer/Biontech má zložitý chladiaci reťazec, preto pri vzdialenejších lokalitách musela byť súčasťou výjazdového tímu aj farmaceutka. Tá transportovala vakcíny v chladničke a na mieste zabezpečovala riedenie, aby bola zaistená 6-hodinová účinnosť vakcíny.