V prvej vlne pandémie sa transplantačný program obmedzil na život zachraňujúce výkony, po jej skončení sa však opäť rozbehli aktivity a celé leto sa intenzívne transplantovalo. Transplantačný program sa udržal aj počas druhej vlny, a to za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení.
Ani raz pritom nezaznamenali prenos infekcie COVID-19 z darcu na príjemcu. V roku 2020 odtransplantovali 181 pacientov. Transplantovalo sa 131 obličiek, 27 sŕdc a 19 pečení. Štyri transplantácie pľúc boli vykonané v Česku, Slovensko do Čiech navyše poslalo ďalších päť pľúc. Na tlačovej besede o tom informovala hlavná odborníčka MZ SR pre orgánové transplantácie Zuzana Žilinská.
V januári a februári tohto roka už však ovplyvnil transplantácie príchod britskej mutácie. Mnohí z potenciálnych darcov boli pozitívne testovaní, a tak ich museli odmietnuť. Neprerušili sa však transplantácie obličiek od živých darcov. „Momentálne znovu stúpa počet hlásených darcov orgánov, už od marca vidíme pomerne významný vzostup darcovskej, a teda aj transplantačnej aktivity,“ uviedol hlavny transplantačny koordinátor Martin Chrastina.
Na čakacích listinách na transplantácie srdca, pečene alebo obličiek je aktuálne viac ako 300 pacientov. Slovenská transplantologická spoločnosť sa preto v novej aktivite kampane Čiara života zameriava na program žijúcich darcov. „Zintenzívňujeme informačnú bázu pre všetkých ľudí o tom, že aj za života je možné darovať obličku a takýmto spôsobom pomôcť svojmu blízkemu,“ doplnil prezident spoločnosti Ľuboslav Beňa.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský poďakoval všetkým koordinátorom, lekárom a zdravotníkom, ktorí sa podieľajú na transplantáciách. „Chcel by som, aby ľudia, ktorí môžu zachrániť život iného tým, že darujú orgán, neváhali a urobili tak,“ dodal šéf rezortu zdravotníctva.