Bohatá škandinávska krajina je známa tým, že má jeden z najtvrdších prístupov k prisťahovalcom v Európe. Dánsko chce takto úplne odradiť migrantov, aby prichádzali na jeho územie.
Napriek kritike humanitárnych organizácií a niektorých ľavicových strán bol návrh zákona prijatý v pomere 70 hlasov k 24. Predložili ho sociálni demokrati premiérky Mette Frederiksenovej.
Na základe tohto zákona uchádzači o azyl budú musieť odovzdať žiadosť osobne na dánskych hraniciach a potom ich letecky prevezú do azylového centra mimo Európy, pričom ich žiadosť bude zatiaľ posudzovať a spracovávať hostiteľská krajina.
Ak bude žiadosť o azyl schválená a osobe udelia štatút utečenca, muž alebo žena dostanú právo žiť v hostiteľskej krajine, ale nie v Dánsku. Ak bude žiadosť zamietnutá, migrant bude musieť hostiteľskú krajinu opustiť.
Spoluprácu s Dánskom neschválila ešte žiadna krajina, ale vláda tvrdí, že vedie rokovania s piatimi až desiatimi krajinami - nemenovala ich však konkrétne. Dánske médiá spomínali ako možnosti Egypt, Eritreu a Etiópiu. Medzitým bola zverejnená informácia, že Dánsko o tom rokuje s Rwandou. Obe krajiny podpísali memorandum o porozumení v oblasti azylovej a migračnej spolupráce, hoci dokument konkrétne nespomína vonkajšie (externé) spracovanie žiadostí o azyl.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) kritizoval zákon ako "protiklad k zásadám medzinárodnej spolupráce v ochrane utečencov". Podľa UNHCR takáto drastická a reštriktívna zmena v dánskej utečeneckej legislatíve môže vyvolať domino efekt, keď aj ďalšie krajiny v Európe a v susedných regiónoch budú zvažovať možnosť obmedzenia ochrany utečencov na svojom území, uviedol pre tlačovú agentúru Ritzau zástupca UNHCR pre severské a pobaltské krajiny Henrik Nordentoft.
Dánsko sa v posledných rokoch opakovane dostalo do hlavných správ médií svojimi protiprisťahovaleckými politikami - napríklad aj svojím oficiálnym cieľom dosiahnuť "nula utečencov", rušením povolení na pobyt Sýrčanom z dôvodu, že časti vojnou sužovanej krajiny sú už bezpečné, a raziami v dánskych "getách". Dánsko chce takto znížiť počet "nezápadných" obyvateľov