Podľa riaditeľa Správy NP Malá Fatra Michala Kalaša ide o kuriózny prípad. "Niekto si možno uvedomil, že fotopasca má určitú hodnotu a dalo by sa to riešiť v rámci Trestného zákona. Tak kartu sformátovali, aby nebolo vidieť, čo na nej bolo zachytené. Fotopascu, našťastie, neukradli. Ale sú prípady z minulosti, že fotopasce častejšie zničia," skonštatoval.
Podotkol, že cena najlacnejšej fotopasce sa pohybuje okolo 200 eur za kus. "Ale osobne považujem za dôležité dáta, čo sa týka niektorých veľmi citlivých druhov. Ako sú napríklad kurovité vtáky alebo rys, vlk, ktoré zriedka uvidíte na vlastné oči v teréne. Ak prídete o tieto dáta, tak v podstate strácate obrovskú časť výskumu a prehľad o dianí v prírode," povedal Kalaš.
Vymazané údaje z pamäťových kariet sa podarilo úspešne obnoviť. "Dáta boli vymazané aj napriek tomu, že v nich bola umiestnená vizitka zamestnanca Správy NP Malá Fatra. Oveľa viac nás potešili raritné zábery tokajúceho hlucháňa, ktoré sú zverejnené vo videu na internete. Znovu sa potvrdilo, že fotopasce sú výborným nástrojom na neinvazívny monitoring živočíchov," informovali ochranári na svojej internetovej stránke.
Stavy hlucháňa hôrneho v Malej Fatre sú veľmi nízke. "Tokaniská v území sa dajú zrátať na prstoch jednej ruky. Ich monitoring sa vykonáva na základe fyzických kontrol, ale aj za pomoci fotopascí. Sú inštalované v priestore tak, aby zachytili tokajúce jedince, ako aj širšie okolie lokality. S dôrazom na možnosť zistenia výskytu ďalších druhov živočíchov. Napríklad šeliem, iných druhov vtákov, ale aj diviačej zveri či osôb," dodali ochranári.