O život prišiel najmenej jeden človek, rodine muža s akútnymi srdcovými ťažkosťami sa opakovane nepodarilo zavolať rýchlu záchrannú službu. Jeho úmrtie už začali vyšetrovať príslušné úrady. Vo Francúzsku v stredu večer a v noci niekoľko hodín nefungovali linky na hasičov, políciu a záchranárov, píšu francúzske médiá. Minister Darmanin kvôli tejto záležitosti predčasne ukončil pracovnú cestu v Tunisku a predvolal si šéfa firmy Orange Stéphana Richarda, aby si nechal vysvetliť "závažnú a neprijateľnú nefunkčnosť" tiesňových liniek.
Telefónny operátor výpadok zdôvodnil technickými ťažkosťami a šéf firmy Richard sa na twitteri ospravedlnil všetkým, ktorých výpadok zasiahol. Orange tiež vylúčil, že by išlo o hackerské útoky, píše AFP. Sieť od polnoci opäť funguje, operátor uviedol, že ju však naďalej kontroluje. Minister zdravotníctva Olivier Verano ale vo štvrtok uviedol, že aj naďalej dochádza k menším výpadkom zhruba v desiatich regiónoch. Šéf firmy Orange agentúre AFP povedal, že išlo o veľmi ojedinelý technický problém a hlavnou príčinou výpadku "bola pravdepodobne chyba softvéru v kritickom vybavení siete".
Svoje "silné znepokojenie" nad incidentom vyjadril francúzsky prezident Emmanuel Macron. Je však podľa neho "príliš skoro robiť závery". Premiér Jean Castex zo svojej cesty v Tunisku odkázal, že je potrebné "vyvodiť dôsledky", píše Le Monde. Muža s ťažkosťami, ktorého blízki sa nedovolal na tiesňovú linku, nakoniec musela jeho rodina odviezť vlastnými silami do nemocnice vo Vannes, kde zomrel. Podnet na vyšetrenie úmrtia 63-ročného muža podala nemocnice.
K dvom srdcovým príhodám, ktoré podľa spolupracovníkov ministra vnútra skončili úmrtiami pacientov, došlo tiež na ostrove Réunion. U týchto prípadov však nie je isté, či za pomalú reakciu záchranárov mohli telefónnej linky. Prvé informácie o výpadkoch sa objavili v stredu večer okolo 18:00 v niekoľkých regiónoch. Záchranný systém okamžite zaviedol alternatívne tiesňové linky na mobilných a pevných spojeniach namiesto obvyklých čísel ako 112.
Na ťažkosti upozornili samotní záchranári, pretože sa ich telefonáty s chorými prerušovali uprostred hovoru alebo nebolo možné sa dovolať späť. Najvyššia frekvencia núdzových volaní je pritom vo Francúzsku okolo siedmej hodiny večer, píše AFP s odvolaním sa na šéfa záchranárskych odborov Françoise Brauna. Drobné ťažkosti v stredu zaznamenali taktiež ďalší dvaja francúzski operátori Bouygues Telecom a Altice, kam patrí sieť SFR. Na začiatku januára obdobné problémy zažila Belgicka pri výpadku siete operátora Proximus.