Prečo Matovič nekoná?
Aký je dôvod ministerstva financií, prečo kompenzácie nechce vyplatiť? Ako nám potvrdil Krakovský, ministerstvo s ich združením v prvom rade ani nekomunikuje. To, že vyplácanie kompenzácií podnikateľom postihnutým pandémiou nie je už jeho prioritou a nechystá sa ho riešiť, však Matovič dával do súvislosti s tým, že Sulík a jeho SaS odmieta plán zvýšiť výdavky štátneho rozpočtu o ďalšie extra položky na zvládnutie koronakrízy.
Tento problém však vláda už vyriešila a k pomoci podnikateľom, ktorých prevádzky museli byť dlhé mesiace zatvorené, sa aj tak stále nemá. Podľa Krakovského sa to vláde môže vypomstiť v tom, že ak ju zažalujú desiatky či dokonca stovky ďalších firiem, môže im vo výsledku musieť vyplatiť cez súdy aj viac, ako keby im vyplatila očakávanú pomoc.
„V prípade kompenzácií sa bavíme o tom, že by štát nesanoval 100 percent nákladov ani 100 percent ušlého zisku. Ale, naopak, v prípade žalôb je možné žiadať túto kompenzáciu či už vo výške 100 percent nákladov a takisto aj ušlý zisk,“ upozorňuje šéf združenia.
Firmy z ISKM, kam patria okrem iných napríklad aj Intersport, Martinus či NAY, si už teraz pripravujú právne nástroje pre prípad, ak by im vláda opätovne prikázala zatvoriť prevádzky pri ďalšom možnom zhoršení epidemiologickej situácie. „Ak štát nepristúpi k pomoci podnikateľom, tak nie je možné predpokladať, že podnikatelia dobrovoľne svoje prevádzky len tak zatvoria, ako to bolo počas predchádzajúcich kôl, keďže by zase iba kopili ďalšie dlhy,“ povedal nám Krakovský.
Na ťahu je Matovič
Richard Sulík, minister hospodárstva
- Úprimne - nečudujem sa, že takáto žaloba prišla, keďže odškodňovací zákon je na stole ministra financií a nič sa s ním nedeje. Ja som vždy mal, mám a aj naďalej budem mať záujem, aby bol tento zákon prediskutovaný, predložený a hlavne schválený. Považujem ho totiž za jeden z pilierov pomoci pre podnikateľov zasiahnutých koronakrízou – a to nielen v súvislosti s vlnami pandémie, ktoré tu boli, ale aj s tými, ktoré potenciálne ešte môžu prísť. My na ministerstve hospodárstva sme kompletne pripravili celý mechanizmus, ako by to mohlo fungovať. Na ťahu je však teraz ministerstvo financií, ktoré si túto agendu zobralo pod seba. Ja len dúfam, že to predstavia čím skôr.
Žaloby podajú možno stovky firiem
Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov
- Základný problém je ten, že maloobchod bol zatvorený sedem mesiacov zo štrnástich, to znamená, že podnikatelia v dnešnej dobe majú obrovské množstvo dlhov, ktoré tlačia pred sebou, na ktoré si museli požičať, prípadne ktoré museli pokrývať z vlastných prostriedkov a spoliehali sa na to, že štát sa na tej strate nejakým spôsobom bude podieľať. My sme nežiadali o náhradu zisku, nám stačilo, aby nám boli vykompenzované náklady, ktorých sme sa nevedeli zbaviť zo dňa na deň. Štát budú žalovať desiatky, možno stovky firiem, ktoré čakali na to, či prejde odškodňovací zákon. Keďže z ministerstva financií zaznelo, že o odškodnení neuvažuje, tak sa to teraz určite rozhýbe. Mám informáciu o tom, že viaceré firmy mali túto žalobu nachystanú a čakali len na to, či sa štát k tomuto problému postaví čelom, alebo nastúpia žaloby.