Zdá sa, že táto nehoda so smrteľným koncom nebola úplne náhodná, pretože štyri dievčatá sa na trati podľa všetkého zámerne pohybovali a fotili už aj predtým. Prečo deti bezhlavo a bezdôvodne riskujú? Dá sa tomu zabrániť?
Nehody na koľajniciach spôsobené nebezpečnou zábavou detí nie sú vôbec novinkou. „Nepozornosť a zbytočný hazard sú dlhodobo najčastejšou príčinou ťažkých zranení a úmrtí na koľajniciach,“ konštatuje Ria Feik Achbergerová, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Koľajnice však ani zďaleka nie sú jediným problémovým miestom.
Prichádzajú teplé dni a po dlhom období izolácie sa dospelí aj deti tešia von. Deti a mladí ľudia však nezriedka trávia čas nebezpečne. Viete, čo všetko im dokáže napadnúť? Ako zabrániť najhoršiemu? Zo všetkého najdôležitejšia je komunikácia. Už asi každý vie, že ak potomkovi bez vysvetlenia niečo iba zakážete, bude to presne to, čo on urobí. Katarína Slováková, psychologička, radí: „V tomto veku deti naozaj reagujú zle, respektíve vzdorom na poučovanie. Tadiaľ cesta nevedie, skúste sa ich miesto toho radšej pýtať a počúvať.“
Známe druhy nebezpečnej zábavy
- Urban exploration, skrátene urbex - mestský prieskum verejne/oficiálne neprístupných nadzemných aj podzemných objektov a zariadení vytvorených ľuďmi najmä v mestách. Obvykle sú priestory neudržiavané a nestabilné, čiže hrozí riziko rôznych zranení.
- Beh pred vlakom - cieľom je získanie fotky, či krátkeho videa, na ktorom sa odskočí spred vlaku úplne v poslednej chvíli. Niekedy sa točí video aj behu po koľajniciach pred vlakom a až následné odskočenie, ak sa podarí.
- Prehĺtanie škorice - snažiť sa prehltnúť plnú lyžicu tohto korenia sa obvykle končí jeho vdýchnutím a škorica sa usadí v pľúcach.
6 tipov ako zaistiť bezpečnosť tínedžera:
1. Hovorte spolu
Rozhovor sa ľahko dá začať s „Už si počul o tej novej zábave mladých?“ alebo „Poznáš niekoho, kto to robí? Čo si o tom myslíš?“.
2. Nastavte si doma základné pravidlá
Dieťa tak bude vedieť, čo sa môže a čo nie. Mala by to byť dohoda, nie jednostranný zákaz.
3. Urobte si nejaké poistky
Len pre istotu. Napríklad lokalizácia telefónu (o ktorej však dieťa vopred vie!) vám pomôže zistiť, kde sa potomok pohybuje.
4. Sledujte online svet
Najjednoduchšie je vytvoriť si účet na sieťach, ktoré tínedžer používa, ale aj z internetu a iných médií sa môžete veľa dozvedieť.