„Následne mi bolo povedané, že bola nakazená baktériou Pseudomonas. Bola na internom oddelení, kde som jej chodil pomáhať sprchovať sa. Po pár dňoch však nevládala vôbec dýchať a dostala rozsiahly zápal pľúc. Lekári ju dali na ARO a uviedli mi ju do umelého spánku,“ spomína zronený manžel. Po necelých štyroch týždňoch Janku lekári museli previezť naspäť do martinskej nemocnice, na oddelenie ARO.
„Bola tam až do svojej smrti. Zakrvácala štyrikrát do mozgu a skončila bez polovice lebky. Manželka bola úplne hluchá, nemohla sa hýbať a ani rozprávať, pretože mala tracheotómiu,“ žiali Vlado. Janka naposledy vydýchla 4. decembra 2019, necelé tri týždne pred Vianocami.
Trestné oznámenie
V Jankinej pitevnej správe podľa slov manžela stojí, že zomrela na Pseudomonas. „Vyšetrovanie prebieha už takmer dva roky. Janka zomrela v decembri 2019. V termíne výnimočného prípadu je lehota 15 mesiacov na vypracovanie znaleckého posudku, ktoré nie sú splnené. Nemám žiadne výsledky z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Úplným paradoxom je, že majú robiť znalecké posudky a zdravotná dokumentácia mojej manželky je stále u lekára.
Podal som trestné oznámenie na obe nemocnice, no ani tam sa vec nepohla. Takto to predsa nemôže fungovať. Toto je nonsens! Celé vyšetrovanie trvá preukrutne dlho, s nulovým výsledkom,“ hnevá sa Vladislav, ktorý chce vedieť, kto zlyhal. Polícia k prípadu poslala len strohé stanovisko. „Vzhľadom na prebiehajúce úkony trestného konania nebudeme v tejto veci poskytovať žiadne stanovisko,“ ozrejmila policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.
Nový Čas požiadal o vyjadrenie obe nemocnice aj ÚDZS, no do uzávierky sa vyjadrila len Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok. „FN nemá podľa zákona oprávnenie poskytovať informácie o zdravotnom stave pacientov. Nemocnica však bola plne súčinná pri vykonávaní dohľadu Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ uviedla hovorkyňa Petra Dišková.