"Ministerstvo obrany dnes usporiadalo stretnutie s veľvyslanectvom USA v Osle, na ktorom sme si vyjasnili, že odpočúvanie spojencov je neprijateľné a zbytočné," napísal na Twitteri nórsky minister obrany Frank Bakke-Jensen. Podľa webovej stránky americkej ambasády sa na stretnutí s vysoko postaveným nórskym predstaviteľom zúčastnil charge d'affaires Richard Riley, keďže USA v súčasnosti nemajú v Nórsku veľvylanca.
"Teší ma, že Američania jasne deklarovali, že v roku 2014 zmenili svoje postupy v oblasti sledovania spojencov a že s nami i s ostatnými chcú spolupracovať pri zisťovaní toho, čo sa stalo," citovala nórska agentúra NTB premiérku Ernu Solbergovú.
Viaceré európske médiá v pondelok informovali, že dánska vojenská rozviedka FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) s odpočúvaním popredných politikov z Nemecka, Švédska, Nórska, Holandska a Francúzska. Podľa Dánskeho rozhlasu (DR) NSA získala prístup k textovým správam, telefónnym hovorom a internetovej komunikácii či histórii vyhľadávania.
FE údajne umožnila NSA využívať v rokoch 2012 - 2014 tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan neďaleko Kodane. Americká tajná služba vďaka tomu mohla "napichnúť" dôležitý internetový uzol spájajúci rôzne podmorské káble. Nie je jasné, či Dánsko v tom čase vedelo, že USA používajú túto infraštruktúru na odpočúvanie dánskych spojencov.
Spolupráca s NSA bola údajne zdokumentovaná v internej správe FE v roku 2015. DR tvrdí, že jeho informácie pochádzajú z deviatich zdrojov, ktoré mali prístup k utajovaným skutočnostiam. Potvrdilo ich malo aj niekoľko nezávislých zdrojov.