Ako píšu agentúry AP a AFP, 75% týchto vakcín budú rozdelené prostredníctvom medzinárodnej iniciatívy COVAX, ktorú vytvorili Organizácia Spojených národov a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), s cieľom pomôcť krajinám s nízkym a stredným príjmom získať prístup k proticovidovým očkovacím látkam.
Washington chce dávky cez COVAX prerozdeliť najmä medzi štáty Južnej a Strednej Ameriky (šesť miliónov), Áziu (sedem miliónov) a Afriku (päť miliónov). AP pripomína, že iniciatíva COVAX doteraz rozdelila iba 76 miliónov dávok vakcín.
"Tieto vakcíny darujeme, aby sme zachránili životy a šli svetu príkladom... nie preto, aby sme si u iných krajín zabezpečili ústupky," uviedol Biden vo vyhlásení.
Biden predtým sľúbil, že Washington do konca júna vyvezie dokopy 80 miliónov dávok vakcín. Zahraničie predtým kritizovalo USA, že sa o svoj veľký prebytok očkovacích látok nechcú podeliť.
Vakcíny pre Afriku budú podľa poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana distribuované v spolupráci s Africkou úniou.
"V konečnom dôsledku majú však Spojené štáty právo rozhodnúť, kam vakcíny pôjdu," dodal Sullivan.
Šéfovia Svetovej zdravotníckej organizácie, Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu a Svetovej obchodnej organizácie vyzvali v utorok krajiny G7, aby prijali "nový záväzok" k vyrovnanejšej distribúcii vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2. Medzerám v očkovacích programoch pripisujú vinu za výskyt nových variantov vírusu, ktoré spôsobili prepuknutie nákazy v mnohých rozvojových krajinách.