Pracovníci mesta odstránili betónové bariéry blokujúce prístup na križovatku, kde 46-ročný Floyd zomrel vlani 25. mája v po tom, ako mu policajt Derek Chauvin kľačal pri zatýkaní na krku vyše osem minút a ignoroval jeho sťažnosti na to, že "nemôže dýchať". Tento čin vyvolal v celých Spojených štátoch masové protesty proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite.
Miesto, kde došlo k Floydovej smrti, následne premenované aj na "Námestie Georga Floyda", viac než rok okupovali ľudskoprávni aktivisti, pričom jeho opätovné sprístupnenie podmieňovali prijatím reforiem polície.
Ako uvádza agentúra AFP, toto miesto sa stalo symbolom boja proti rasovej nespravodlivosti a útlaku voči Afroameričanom po celých Spojených štátoch. Nachádzajú sa tam rôzne umelecké inštalácie, maľby, či aj komunitná záhrada a konajú sa tam aj rôzne kultúrne akcie.
Jeho okolie sa však stalo nebezpečnou zónou, kde nie je vítaná polícia a najmä v noci sa tam často ozývajú aj výstrely. Za posledný rok tam preto podľa tamojších úradov zaznamenali viacero zranení aj úmrtí.
Úrady znovuotvorenie križovatky plánovali už dlhšiu dobu, čakali však na verdikt súdu v prípade Floydovej smrti. Ten padol 20. apríla, pričom súdna porota v meste Minneapolis uznala belošského expolicajta Chauvina za vinného z vraždy druhého aj tretieho stupňa a tiež zo zabitia Floyda. Za najvážnejší trestný čin, z ktorého ho usvedčili - vraždu druhého stupňa - by mohol byť odsúdený až na 40 rokov. Výšku Chauvinovho trestu má súd oznámiť 25. júna.