Ako píše agentúra AFP, tamojší predstavitelia veria, že sa im podarí váhajúcich uchádzačov o azyl presvedčiť, aby sa dali zaočkovať.
Zdravotný stav záujemcov o vakcináciu, ktorí prichádzali v skupinách po piatich do veľkého bieleho stanu, kde dostali vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson, posúdili lekári, ktorí ich aj informovali o možných vedľajších účinkoch.
Jeden z tamojších zdravotníkov varoval, že sa prihlásilo menej ako 50 ľudí. "Niektorí ľudia sa boja dať sa zaočkovať – sú proti tomu a nezapísali sa (na očkovanie)," povedal 36-ročný migrant z Konga.
Predstaviteľ gréckeho ministerstva pre migráciu Manos Logothetis pre agentúru ANA uviedol, že v utečeneckých táboroch na ostrovoch Lesbos, Samos a Chios "prejavilo aktuálne záujem o očkovanie len 15 percent uchádzačov o azyl".
Dodal ale, že "cesta k imunite pre žiadateľov o azyl je krátka", keďže 30 percent populácie táborov tvoria osoby mladšie ako 18 rokov a ďalších 30 percent už covid prekonalo. "Uspejeme," zdôraznil.
V dočasnom tábore na Lesbose sa v súčasnosti nachádza zhruba 6000 ľudí, ktorí utiekli pred vojnou a chudobou z krajín Blízkeho východu, južnej Ázie a Afriky.
Ministerstvo pre migráciu doplnilo, že budúci týždeň sa vakcinačná kampaň rozšíri na všetky grécke tábory pre migrantov.