Medziročne sa zvýšila o 38 eur, resp. o 3,5 %. Dynamika jej rastu sa tak spomalila, v prvom štvrťroku minulého roka totiž rast priemerných hrubých zárobkov dosahoval až 6,2 %. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR.
Po zohľadnení miery inflácie reálna mzda v januári až marci tohto roka vzrástla o 2,5 %. Sezónne očistená priemerná mzda sa oproti štvrtému štvrťroku vlaňajška zvýšila o 0,2 %.
Z hľadiska vývoja rastu miezd a dynamiky zmien sa situácia v jednotlivých odvetviach ekonomiky podľa štatistikov výraznejšie líšila. Z 19 sledovaných odvetví hospodárstva až 13 zaznamenalo medziročný rast priemernej mzdy, ale 6 odvetví vykázalo medziročný pokles miezd. Relatívne najrýchlejšie vzrástli zárobky v zdravotníctve a sociálnej pomoci (o 14,5 %) a v činnostiach v oblasti nehnuteľností (o 10,4 %).
Vyšší rast ako je celoslovenský priemer zaznamenali tiež mzdy v stavebníctve, priemyselnej výrobe, dodávke vody, a aj v informáciách a komunikácii. Naopak, najväčší pokles bol v dodávke elektriny a plynu (o 4,3 %) a v ubytovacích a stravovacích službách (o 3,2 %).
Priemerná nominálna mesačná mzda rástla vo všetkých krajoch s najvyšším relatívnym prírastkom o 6 % v Košickom kraji a o 4 % v Trenčianskom kraji. Vyššia ako v priemere za celé Slovensko bola iba v Bratislavskom kraji (1 432 eur). Z regiónov mimo hlavného mesta bola najvyššia priemerná mzda v prvom štvrťroku tohto roka v Trenčianskom kraji (1 047 eur) a nad úrovňou 1 000 eur boli tiež mzdy v Trenčianskom a Košickom kraji. Najnižšia mzda je dlhodobo v Prešovskom kraji, kde dosiahla 866 eur.