Mala by to byť krajná možnosť
Henrieta Hudečková, hlavná epidemiologička a členka konzília odborníkov
- Pokiaľ človek dostáva viacdávkovú schému, tak by mal dostať jednu a tú istú vakcínu. Ak náhodou nie je dostupná, potom môžeme podať podobnú, ktorá je od iného výrobcu. Úplne krajnou možnosťou je podanie druhej dávky vakcíny, ktorá je pripravená na inom princípe. Ale pokiaľ dochádza, resp. došlo k alergickej reakcii po očkovaní, je ich síce málo, pretože nemyslím teraz nežiaduce účinky, vtedy treba zobrať a aplikovať takú vakcínu, po ktorej sú najmiernejšie nežiaduce účinky. My ideme podľa toho, aké sú odporúčania WHO. V niektorých krajinách sa miešali vakcíny pre ich nedostatok, alebo ak bola vážna reakcia na vektorovú vakcínu, dali mRNA.
Nevedeli by sme zabezpečiť účinnosť ani bezpečnosť
Elena Prokopová, pediatrička a členka konzília odborníkov
- Keď očkujete akoukoľvek vakcínou proti akejkoľvek chorobe, tak platí pravidlo, že preočkovať máte tou istou vakcínou, akou ste začali očkovanie. Pretože všetky klinické skúšky účinnosti a bezpečnosti sa robili s použitím dvoch dávok tej istej vakcíny. Nerobili sa miešaním vakcín. Čiže pri miešaní neviete človeku stopercentne zabezpečiť účinnosť a bezpečnosť, len môžete predpokladať. Navyše, pri covidových vakcínach, ak je človek očkovaný jednou dávkou vakcíny a má po nej nejaké vedľajšie účinky, ktoré sú očakávané, tak sa hovorí, že ak ho preočkujete iným typom vakcíny, tak je pravdepodobnosť, že vedľajšie účinky budú ešte väčšie po druhej dávke a nemáte zabezpečenú ani klinickými štúdiami overenú imunitu. Inú vakcínu môžete použiť iba vtedy, ak je na to pádny dôvod. Napríklad ak bola po prvej dávke závažná reakcia, ktorú zhodnotí imunológ, a potom použijete inú vakcínu, kde síce môžete teoreticky predpokladať, že účinnosť nemusí byť ideálna, ale určite to bude lepšie, ako keby ste nedali nič. Človek má byť preočkovaný tou istou vakcínou, aby mal dobrú imunitu, a ak boli nejaké vedľajšie účinky, tak to treba podať v centre a po príslušnej medikácii. Iná vakcína sa podáva iba v extrémne odôvodnených prípadoch.
V týchto krajinách je to povolené
Španielsko - Vykonalo klinickú štúdiu na ľuďoch a zistilo, že miešanie vakcín AstraZeneca a Pfizer/BioNTech je účinné a bezpečné. Zúčastnilo sa na nej 670 dobrovoľníkov vo veku 18 - 59 rokov. Koncom mája potom ministerstvo zdravotníctva umožnilo ľuďom pod 60 rokov, aby po prvej dávke AstraZenecy dostali druhú dávku inej vakcíny.
Veľká Británia - Uskutočnila sa tam podobná štúdia ako v Španielsku. Pri miešaní vakcín zistila častejší výskyt miernych vedľajších účinkov. Už od januára umožňuje vo výnimočných prípadoch miešanie vakcín – napríklad ak v danom termíne práve nie je na sklade dávka konkrétnej vakcíny.
Francúzsko - Už v apríli začalo dávať ľuďom mladším ako 55 rokov, ktorí dostali prvú dávku vakcíny AstraZeneca, druhú dávku inej vakcíny.
Nemecko - Od začiatku apríla ponúka ľuďom zaočkovaným prvou dávkou AstraZenecy na výber druhú dávku - buď AstraZenecy alebo inej vakcíny (Pfizer/BioNTech alebo Modernu).
Dánsko - V polovici apríla zastavilo očkovanie AstraZenecou. Približne 150-tisíc ľuďom, ktorí dostali len prvú dávku tejto vakcíny, ponúkli druhú dávku inou vakcínou.
Nórsko - Už začiatkom marca zastavilo očkovanie AstraZenecou. Ľuďom s prvou dávkou tejto vakcíny koncom apríla ponúkli očkovanie vakcínami Pfi zer/BioNTech alebo Moderna. Išlo približne o 135 000 osôb.
Fínsko - V polovici apríla oznámilo, že ľudia mladší ako 65 rokov s prvou dávkou AstraZenecy dostanú druhú dávku inej vakcíny.
Švédsko - Koncom apríla oznámilo, že ľudia mladší ako 65 rokov s prvou dávkou AstraZenecy dostanú druhú dávku inej vakcíny.