Preto určite poteší report Európskej environmentálnej agentúry (EEA), ktorá každoročne zostavuje rebríček kvality vôd. Podľa dát z roku 2020 majú všetky klasifikované vodné plochy na Slovensku kvalitu vody na kúpanie minimálne vyhovujúcu. Hodnotili celkovo 32 vodných plôch určených na kúpanie. Podľa noriem EÚ je u nás na toto letné osviežovanie vhodných 87,5 % miest. Ostatné neboli klasifikované.
Kvalita vody určenej na kúpanie sa klasifikuje podľa dvoch mikrobiologických parametrov, čiže sledujú obsah baktérií E. coli a črevných enterokokov. Tieto mikroorganizmy totiž môžu spôsobovať infekcie, nevoľnosť a aj dlhodobé zdravotné problémy. Berúc do úvahy všetky naše nahlásené vody určené na kúpanie, a to vrátane tých, ktoré nemožno klasifikovať podľa kvality, až 56,3 % nahlásených vôd určených na kúpanie má vynikajúcu kvalitu vody.
Ostatné u nás kvalifikované sú v súlade s minimálnymi normami kvality smernice, čiže sú „dostatočné“ alebo lepšie. Ak si myslíte, že voda v bazéne je čistená, a teda bezpečnejšia, nemusí to tak byť. „Aj keď voda prírodných kúpalísk nie je čistená, neznamená to automaticky zároveň vyššie riziko nákazy,“ vysvetľuje gynekologička Zuzana Ballová a pokračuje: „Dôležité je po ukončení kúpania sa osprchovať a dôkladne sa osušiť.“
Ako odborníčka radí ďalej, po kúpaní v kontrolovanej prírodnej vode stačí dodržiavať jednoduché pravidlá, napríklad po osprchovaní si vymeniť mokré plavky za priedušné bavlnené oblečenie, aby sa znížilo riziko vzniku akéhokoľvek ochorenia.
Nekontrolovaná voda je riziko
Tímea Molek Dánielová, všeobecná lekárka
- Prírodné vody majú zvyčajne nižšiu teplotu ako bazény, napriek tomu môže kúpanie v nekontrolovanej vode predstavovať významné zdravotné riziká. Z kontaminovanej vody sa môžu do organizmu dostať mikroorganizmy rôznymi cestami, prehltnutím, vdýchnutím aerosólu, cez očné spojovky a iné sliznice. V prírodných kúpaliskách sa môžu premnožiť toxické a alergizujúce baktérie, pochádzajúce z výlučkov zvierat, a u citlivých jedincov môžu vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky, zápaly očných spojoviek a po prehltnutí nevoľnosť, vracanie, hnačky a kŕče.