Voda berie všetko, čo jej stojí v ceste, ostávajú po nej nešťastie a škoda. Napadlo vám v tej chvíli, či máte svoju nehnuteľnosť poistenú skutočne správne? A aj proti povodni? Poisťovne si dávajú na povodne pozor. Väčšina z nich sa pri určovaní poistného riadi vlastnými povodňovými mapami, niektoré využívajú povodňové mapy SHMÚ. Mapy poisťovniam slúžia na to, aby zhodnotili rizikovosť lokality, kde sa poisťovaná nehnuteľnosť nachádza. Ak sa nehnuteľnosť nachádza v ohrozenej oblasti, automaticky je pre poisťovne riziková a buď si uplatnia prirážku, teda klient zaplatí vyššie poistné, alebo ju nepoistia vôbec.
„Ale sú aj poisťovne, ktoré k riziku povodeň a záplava pristupujú nie cez povodňové mapy, ale zaujíma ich napríklad počet povodní v danej lokalite za posledných 10 rokov, prípadne či v čase uzatvorenia poistnej zmluvy nie je vyhlásený vyšší stupeň povodňovej aktivity v lokalite, kde sa poisťovaná nehnuteľnosť nachádza,“ hovorí Štefan Fajnor zo spoločnosti FinGO.sk. Vy sa však na poistenie svojho domu vopred pripravte, po povodni už bude neskoro.
Najčastejšie chyby
Katarína Kukurová, Generali
- Medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti je rozdiel, výber poistných rizík je dôležitý. Poistenie nehnuteľnosti kryje škody na samotnej stavbe, poistenie domácnosti zasa na vybavení, čiže interiéri domu či bytu. Pozor na podpoistenie, keď je poistná suma nastavená nižšie, ako je skutočná hodnota majetku.
Od čoho závisí prirážka
- história povodní v oblasti za posledných 5 - 10 rokov
- vzdialenosť od vodného toku
- veľkosť povodne a záplavy pri predchádzajúcej poistnej udalosti
- v niektorých obciach môžu nastať aj také situácie, že jedna časť obce sa nenachádza v rizikovej oblasti a druhá časť obce už áno, a cena poistky bude úplne rozdielna
Čo ak je zaplavené vaše auto
Škody na zaplavených autách hradia poisťovne hlavne z havarijného poistenia, ktoré v základnom balíku kryje aj škody spôsobené prírodnými živlami. No keďže nie každý má uzatvorené havarijné poistenie, môže pomôcť aj živelné pripoistenie k PZP či verejný prísľub poisťovne. Nevýhodou pripoistenia k PZP sú však nižšie poistné limity v poistnej zmluve. V niektorej poisťovni to môže byť 500 eur, v inej 2 000 eur.
Ako to riešia poisťovne
Groupama
- poskytne plnenie max. 1× za 10 rokov od dátumu po lednej poistnej udalosti
Komunálna poisťovňa
- ak bol výskyt častejší ako jedenkrát za 5 rokov pred dátumom vzniku poistnej udalosti, je poisťovňa oprávnená znížiť poistné plnenie o 80 %
UNION
- neposkytne plnenie pri menšom ako 10-ročnom prietoku
Wüstenrot
- ak bola zasiahnutá povodňou 1× za posledných 10 rokov, dané riziko je poistiteľné, ale za vysokú prirážku
Generali
- neposkytne plnenie, ak je počet škôd vyšší ako 4 za posledných 10 rokov
ČSOB
- nehnuteľnosti nie sú kryté, ak sa nachádzajú do 200 metrov od brehu rieky
Allianz
- neposkytne plnenie, ak sú škody spôsobené povodňou pri menšom ako 10-ročnom maximálnom prietoku vody