Ako píše agentúra AFP, jeden svedok pre tento panel expertov opísal mizerné podmienky a brutalitu v táboroch v autonómnej oblasti Sin-ťiang, ako aj osud jednej ženy, ktorá údajne zahynula po nútenej sterilizácií.
Takzvaný ujgurský tribunál pozostáva z deviatich členov vrátane právnikov a odborníkov na ľudské práva. Piatkové zasadnutie je prvé z dvoch, na ktorých základe vypracuje správu o tom, či Čína pácha na tejto moslimskej menšine genocídu. Správa by mala byť zverejnená v decembri tohto roka, píše AFP.
"Obvinenia vznesené voči Čínskej ľudovej republike sú vážne," povedal predseda tzv. tribunálu Geoffrey Nice pri otvorení tohto štvordňového zasadnutia. Viaceré obvinenia súvisia s porušovaním Všeobecnej deklarácie ľudských práv, priblížil.
Čína označila "ujgurský tribunál" za "stroj na výrobu klamstiev" a na jeho členov uvalila sankcie. Ako pripomína AFP, tento panel expertov bol zriadený na žiadosť Svetového ujgurského kongresu, ktorý reprezentuje Ujgurov žijúcich v exile a lobuje za to, aby medzinárodné spoločenstvo zakročilo voči Číne.Čínske úrady držia v oblasti Sin-ťiang v táboroch najmenej milión Ujgurov a príslušníkov ďalších prevažne moslimských etník, tvrdia ľudskoprávne organizácie, ktoré Čínu obviňujú z násilnej sterilizácie žien a zavádzania nútených prác. Peking obhajuje svoje kroky v Sin-ťiangu tvrdením, že detenčné zariadenia sú nevyhnutné v boji proti terorizmu a náboženskému extrémizmu.