Cieľom dohody je odradiť nadnárodné spoločnosti od presúvania svojich sídiel do krajín s nižšou úrovňou zdanenia.
Britský minister financií Rishi Sunak a nemecký minister financií Olaf Scholz uviedli, že ide o historický krok. "Je to dobrá správa pre daňovú spravodlivosť a solidaritu a zlá správa pre daňové raje na celom svete," vyhlásil Scholz. "Ďalším krokom bude prediskutovať dohodu skupiny G7 s väčším množstvom partnerov v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a v skupine najväčších svetových ekonomík G20," dodal.
Francúzsky minister financií Bruno Le Maire daň zo zisku globálnych firiem vo výške najmenej 15 percent nazval "východiskovým bodom" a sľúbil, že bude bojovať za jej ďalšie zvýšenie. "Je to východiskový bod a v ďalších mesiacoch sa budeme snažiť zabezpečiť, aby táto daň bola čo najvyššia," napísal Le Maire na twitteri.
Na tom, ako zlepšiť výber daní od nadnárodných korporácií a veľkých technologických firiem typu Facebook či Google, sa bohaté krajiny snažili bez úspechu dohodnúť niekoľko rokov. Súčasná dohoda bola uzavretá v Londýne na stretnutí ministrov financií skupiny G7, ktorá zahŕňa Spojené štáty, Kanadu, Japonsko, Britániu, Nemecko, Taliansko a Francúzsko.