V stredisku Podlesok v Hrabušiciach (okr. Spišská Nová Ves) totiž vybudovali ekovčelnicu, v ktorej možno cez okienko hľadať kráľovnú a pozorovať život robotníc. Tie si nažívajú v originálnom hoteli. Nechýba tu ani apidomček, v ktorom si návštevníci môžu užiť blahodarné účinky včelej terapie. Ako to funguje a kde všade po Slovensku ešte možno nájsť špecifické včelnice?
Projekt Včely Raja umožňuje bezpečné pozorovanie života tohto vzácneho hmyzu. Nová prírodná ekovčelnica sa nachádza v stredisku Podlesok priamo s výhľadom na dolinu a tak vhodne zapadá do prostredia. Nerozvíja však len agroturizmus, ale informuje a vzdeláva mladú generáciu. Špecifické je aj v tomto areáli budú žiť v dobových vydlabaných klátoch a v pôvodných dutinách. Vďaka tomu sa tak formuje originálny hotel pre divé včely. Nechýbajú informačné tabule, ktoré malým i veľkým návštevníkom poskytnú detailné informácie o jednotlivých druhoch včiel - ich stavbe tela, vývoji či zaujímavostiach. Napríklad sa turisti dozvedia aj to, že včela medonosná produkuje počas letu elektrostatický náboj, ktorý jej tak pomáha priťahovať peľ na svoje chĺpky.Tie majú okrem toho významnú kryciu i zmyslovú funkciu.
Krst medom
Krásny areál blízko náučného chodníka si prezreli aj miestni hrabušickí školáci, ktorým sa hneď zapáčil. „Prírodné bohatstvo v našom regióne podporujeme radi, lebo je určené širokej verejnosti a má význam nielen v rámci rozvoja cestovného ruchu. Úle sú priamo v teréne, v prírode, kde sa môžu všetci návštevníci presvedčiť, ako žijú včely a veľa sa aj o nich dozvedia. Deti dokonca poučnou formou otázok a odpovedí a môžu v úli hľadať samotnú kráľovnú,“ prezradil košický župan Rastislav Trnka, ktorý sa na oriiginálne včelie ubytovanie taktiež prišiel pozrieť a pokrstiť ju -ako inak - medom. Kráľovnú, ako i usilovné robotnice môžu najmenší pozorovať cez okienko. Riaditeľ národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil doplnil, že areál sa nachádza na mieste bývalej lesnej škôlky a teraz propagujú prírodu a vôbec ekosystém inou formou cez včielky.
Zaujímavosti o včelách
Kto vyrobil prvý hmyzí repelent?
Faraón Pepi II. pokryl sluhu na celom tele medom, takže hmyz sadal na sluhu a nie na neho...
Koľko čuchových receptorov majú včely?
Až 170 a ich čuch je až 50-krát citlivejší, ako je čuch psov.
Koľko kvetov dokáže včela navštíviť počas jedného dňa?
Až 2-tisíc a zozbiera pritom pol gramu nektáru!
ĎALŠIE NEVŠEDNÉ ATRAKCIE NA SLOVENSKU
VČELÍ HOTEL - BANSKÁ ŠTIAVNICA
Nový Čas vlani v júli informoval o atrakcii na samote neďaleko obľúbeného mesta Slovákov - Banskej Štiavnice. Včelí hotel tu vybudovali a apiterapiu prevádzkujú manželia Dušan Budinský a Anite Tiraliva. Hostia si v spoločnosti včiel môžu buď oddýchnuť, alebo v dvojposteľovej miestnosti stráviť noc.
ÚLE NA STRECHE OBCHOĎÁKU - BRATISLAVA
Strecha obchodného centra v hlavnom meste sa v máji 2019 stala domovom pre štyri včelie rodiny pochádzajúce z Vysokej pri Morave (okr. Malacky). Aj vďaka výborným podmienkam, neďalekému parku
a balkónovým aj záhradným kvetom v okolí mali úspech. Za pol roka vyprodukovali až 150 kg mestského medu.
HISTORICKÁ VČELNICA NA HRADE - TRENČÍN
V areáli Trenčianskeho hradu postavili vlani v auguste historickú včelnicu.
Každý zo 7 úľov zo smrekového a z lipového dreva mal priemer asi meter a výšku viac ako dva metre. Vyniesť ich na hrad bola riadna makačka aj pre mocných chlapov.